YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere, Almanya, Fransa ve İspanya Esed'in arkasında
Wall Street Journal gazetesi, Avrupalı istihbarat yetkililerinin, Suriye lideri Beşar Esad ile gizli buluşma gerçekleştirerek, rejime karşı savaşmak için ülkeye giren gruplarla ilgili bilgi paylaştıklarını yazdı
İngiltere, Almanya, Fransa ve İspanya Esed'in arkasında
16 Ocak 2014 / 13:28 Güncelleme: 16 Ocak 2014 / 13:44

Amerikan gazetesi WALL Street Journal, Avrupa ülkelerinin Suriye’deki büyükelçilerini çekmesi sonrası gerçekleştirilen ilk görüşmelerin 1200 Avrupalı mücahit hakkında bilgi almaya yönelik olduğunu, zira Avrupa’da bu mücahitlerin ülkelerine döndüklerinde tehditler oluşturacağı endişesi bulunduğunu belirtti.

Bu muhaliflere göre ise, Avrupalı istihbaratçıların Esad yönetimiyle görüşmeleri, muhaliflere karşı daha geniş çaplı savaş için işbirliğine dönüşecek. WSJ’ye konuşan iki istihbaratçıya göre, yaz ortası Şam’a ilk ziyareti Britanya servisi MI6’dan emekli bir görevli gerçekleştirdi. Ardından Alman, Fransız ve İspanyol istihbarat yetkilileri Şam’daki görüşme trafiğine dahil oldu.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, BBC’ye verdiği mülakatta, Batılı istihbarat servislerinin, radikal İslamcı gruplarla savaş konusunu görüşmek için Şam’ı ziyaret ettiklerini doğruladı. Mikdad, Suriye’de Beşar Esad’ın yönetiminin alternatifi olmadığını Batılı hükümetlerin nihayet anladığını dile getirdi.

Bakan yardımcısı, Şam’ı ziyaret eden Batılı istihbarat servislerinin hangileri olduğu sorulunca, özel olarak isim vermeyeceğini söyledi. Mikdad, Batılı ülkelerin Şam’a diplomatlarını geri yollama talebinde bulunup bulunmadığı sorusunu da şöyle yanıtladı: ‘’Evet, pek çok ülke bize bu konuyu açıyor. Elbette bazısı Cenevre- 2 konferansını bekliyor. Bazısı ‘Olasılıkları araştırıyoruz’ diyor. Bazısı da güvenlik önlemleriyle ilgili işbirliği yapmak istediğini söylüyor, çünkü Batı Avrupa’dan Türkiye’ye, Suriye’ye gönderilen teröristler(mücahitler) onlar için gerçek bir tehdit haline geldi.’’ ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise bir soru üzerine bu temaslarla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını söyleyerek durumu gizledi.

Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye’ye savaşmaya 700 Fransızın gittiğini dile getirmişti.

Suriye Ulusal Koalisyonu sözcüsü Halid Salih ise ‘’Avrupalı istihbaratçıların Şam ile temasta oldukları doğruysa, bu, Esad rejimini terörün kaynağı ilan eden Suriye’nin Dostları Grubu’nun sözleriyle eylemleri arasındaki net çelişkiyi gösterir’’ eleştirisini getirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler