YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngilizlerin ‘radar’ açıklaması Kıbrıs’ı karıştırdı
İngiliz eski diplomat Greg Murray’ın Trodos dağındaki İngiliz radarının dinleme-istihbarat kabiliyetlerine dikkat çekti.
İngilizlerin ‘radar’ açıklaması Kıbrıs’ı karıştırdı
04 Eylül 2013 / 15:34 Güncelleme: 04 Eylül 2013 / 15:37

İngiliz eski diplomat Greg Murray’ın Trodos dağındaki İngiliz radarının dinleme-istihbarat kabiliyetlerine dikkat çekerek ABD Başkan Yardımcısı’nın, Esad rejiminin kendi halkına kimyasal silah kullandığına ikna etmek için yanıltıcı veriler kullandığı açıklamaları, Rum tarafındaki, İngiliz üslerinin casusluk faaliyetlerine karşı tepkileri yeniden tırmandırdı.

Siyasi partiler İngiliz üslerinin faaliyetlerine dikkat çekerek Ada’dan gitmeleri taleplerini açıklarken Dünya Barış Günü’nde ara bölgede gerçekleştirilen etkinliğin organizatörü olan “Tüm Kıbrıs Barış Konseyi” 9 Eylül Pazartesi günü ABD Büyükelçiliği önünde protesto yürüyüşü ve mitingi düzenliyor.Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan gazetelerden Fileleftheros haberini “Partiler Suriye Nedeniyle İngiliz Üsleri Konusunu Gündeme Getiriyor... Kıbrıs’tan Uzaklaştırılmaları Talebi Yineleniyor... Pazartesi Günü Savaş Karşıtı Eylem” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Habere göre Rum Kesiminin güçlü partisi AKEL, İngiliz üslerinin faaliyetleri nedeniyle Güney Kıbrıs’ın, yağmacı bir savaşa dolaylı şekilde karıştırılmasından ve bunun Rum halkına yapacağı olumsuz etkilerden endişe belirtti. AKEL Uluslararası Konular ve Avrupa Konuları Bürosu Başkanı Hristofidis “Kıbrıs’taki İngiliz üslerinin, emperyalist devletler ve istihbarat birimleri hesabına bölgenin tamamındaki devasa boyutlardaki casusluk mekanizması olarak kullanıldığının bir kez daha doğrulandığını” söyledi ve Rum halkını ABD Büyükelçiliği önünde düzenlenecek protestoya katılmaya çağırdı.

Demokratik Seferberlik Partisi DİKO ise Suriye meselesinin uluslararası meşruiyet ve milli çıkarlar temelinde göğüslenmesi gerektiği görüşünü yineleyerek Suriye meselesiyle ilgili gelişmeler ve Güney Kıbrıs’ı da meseleye dahil eden fısıltı ve söylentilerin zararına dikkat çekti. Herkesin açıklamalarında dikkatli ve ölçülü olması gerektiğine işaret eden DİKO Güney Kıbrıs’ın Suriye meselesine doğrudan veya dolaylı karışması konusuyla ilgili tartışmaların Rum turizmini ve genel olarak Rum ekonomisi ile diğer çıkarlarını etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Meclisteki partilerden EDEK,te, İngiliz diplomat Murray’ın “Amerikalıların Suriye ile ilgili bilgi alabilecekleri tek nokta İngilizlerin Trodoslar’daki radarı” olduğu açıklamasını yorumlarken, “İngiliz üslerinin Kıbrıs’taki varlığı Kıbrıs devletinin egemenliğini zedelemekle kalmıyor, bölge ülkeleri aleyhine dinleme ini de teşkil ediyor. Üslerin Kıbrıs’tan uzaklaştırılması talebinin resmen gündem getirilmesi zamanı gelmiştir” ifadesini kullandı.

9 Eylül Pazartesi günü ABD büyükelçiliği'ne yürünecek ve önünde savaş karşıtı miting düzenlenecek

Politis Gazetesi haberine, “İngiliz Diplomatın Açıklamalarına Tepki Gösteriyorlar... Tüm Kıbrıs Barış Konseyi Önümüzdeki Hafta Suriye İçin Protesto Eylemi Düzenliyor” başlığını attı.

Rum siyasi partilerinin ilgili açıklamalarına yer veren gazete devamla “Tüm Kıbrıs Barış Konseyi”nin pazartesi günü düzenleyeceği protesto eylemiyle ilgili şu detaylara yer verdi:

“Eylem Saat 18.30’da Solomu Meydanı’nda başlayacak. Buradan Amerikan Büyükelçiliği’ne yürünecek ve elçilik önünde miting yapılacak. Savaş Karşıtı eylem emperyalistlerin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki suç planlarına karşı düzenlenecek.”

Haravgi “Barış Konseyi ABD Büyükelçiliği Önünde Miting Yapacak” başlıklı haberinde düzenlenecek mitingin sloganlarını şöyle sıraladı: “Her Halk Ülkesinde Egemendir... Yancı Çıkar Uğruna Daha Fazla Kan Dökülmesine Hayır... Komşumuzda Yeni Bir Emperyalist Savaşa Hayır...”

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler