YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngilizlerden Putin iddiası! Vazgeçmeye hazır
İngilizlerden Putin iddiası! Vazgeçmeye hazır
17 Mart 2016 07:20
İngiliz Independent gazetesi Batılı diplomatlara dayandırdığı haberinde, "Ruslar, Esad'ın istikrarsızlık yarattığının farkında. Vladimir Putin, Esad'dan vazgeçmeye hazır" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle Suriye'deki Rus uçaklarının geri çekilişi dün de devam ederken, İngiltere merkezli Independent gazetesi, Batılı diplomatlara dayandırdığı "Vladimir Putin, 5 yıllık Suriye krizinin çözümü için Beşar Esad'dan vazgeçmeye hazır" başlıklı bir analiz yayımladı.

Haberde "Rusya, Suriye'de geçiş sürecine izin vermek için Esad'a görevi bıraktırabilir" ifadeleri yer aldı. İsmi açıklanmayan diplomatların "Ruslar, Esad'ın istikrarsızlık yarattığının farkında. Eğer barışçıl bir geçiş süreci olacaksa, Esad'ın koltuğunda kalması mümkün değil" ve "Anladığımız kadarıyla Putin, Esad'ı vazgeçilmez olarak görmüyor" yorumları dikkat çekti.

Analizde Rusya'nın "Ortadoğu'da önemli bir aktör olma amacına ulaştığı" ve "Suriye'de kendileriyle anlaşabilecek bir rejim olduğu sürece Esad'ın gitmesine ses çıkarmayacakları" yorumları da yer buldu.

BARIŞ GÜCÜ İHTİMALİ 

Independent'ın "Bir yetkili, uluslararası barış gücü askerlerinin 6 ay içinde Suriye'de olabilecekleri ihtimalinden bile bahsetti" cümlesiyle biten yazısı son günlerde yaşanan gelişmelerle de çelişmiyor. Rusya, askerlerinin önemli bir kısmını geri çekeceğini ancak Akdeniz kıyısındaki Hmeymim Hava Üssü ve Tartus Limanı'ndaki askeri varlığını sürdüreceğini duyurmuştu. Öte yandan İsviçre'nin Cenevre kentindeki dolaylı müzakereler, dün de devam etti. Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, uluslararası camianın desteklediği geçiş planını uygulayabilmek için taraflarla ayrı ayrı görüştü. Muhalif tarafın "Rejimle doğrudan görüşmeye karşı değiliz" açılımına ise dün Şam rejiminden olumsuz yanıt geldi.

"DAEŞ'İN DOĞUŞUNU GÖSTERDİK ANCAK CIA GÖRMEZDEN GELDİ"

Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, Özgür Suriye Ordusu'ndan 'M.' kod adlı bir istihbaratçının, belgelere dayalı ifadelerini dünyaya duyurdu. M.'nin raporlarında, haritalar ve delillerle DAEŞ'in yükselişini CIA'ya aktardığı ancak ABD'li yetkililerin bu konuda harekete geçmediği belirtildi. M.'nin "DAEŞ 20 militandan 20 bin militan olana kadar her şeyi ABD'lilere göstedik. Ancak raporlarımızın 'emin ellerde olduğunu' söyleyip hiçbir şey yapmadılar" ifadeleri haberde yer aldı. Le Monde gazetesinin haberinde Suriye parlamentosundan Radvan Habib isimli bir vekilin, DAEŞ saflarındaki kardeşine para gönderdiği bilgisi de yer aldı. M. kod adlı istihbaratçının, bu bilgileri ABD'li yetkililere aktardığı kaydedildi.

 

SABAH

barış gücü!!
 // murad
barış gücü olarak bm önce davranılmalı ve islam ordusu barış gücü olarak surıyeye gırmelı...
17 Mart 2016 Perşembe 10:37
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler