YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngilizler AB'den ayrılmak istiyor
İngilizler AB'den ayrılmak istiyor
05 Haziran 2013 16:46
İngiltere'de yapılan bir anket, halkın yüzde 51'inin, ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılması gerektiğini düşündüğünü ortaya koydu

Sky haber kanalının Survation adlı kamuoyu araştırma şirketine İngiltere'de yapılacak olası bir AB üyeliği referandumuna ilişkin yaptırdığı anketin sonucuna göre, katılanların yüzde 51'i ülkenin AB'den ayrılmasını isterken, yüzde 49, üyeliğin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Referandum yapıldığında fikrini değiştirmeyecek olanların oranı yüzde 51 çıkarken, ankete katılanların çoğunun endişesinin AB ülkelerinden İngiltere'ye gelen göçmen sayısı olduğu görüldü.

Anket ayrıca, İngilizlerin AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Dış İlişklier ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton gibi AB yetkililerini çok iyi tanımadıklarını ortaya koydu.

İngiltere 1973'ten bu yana AB üyesi. İngiltere'nin Muhafazakar Partili Başbakanı David Cameron 2015'teki genel seçimi kazanması halinde, AB ile ülkesi arasındaki ilişkileri yeniden düzenleyeceğini ve buna göre gerekirse ülkesinin AB üyeliğini referanduma götüreceğini söylüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler