YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz vekil isyan etti: "İlkelerimiz nereye gitti"
İngiliz milletvekili Douglas Carswell, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik düzenlenen katliama sessiz kalan Batı dünyasını sert bir dille eleştirdi.
İngiliz vekil isyan etti: "İlkelerimiz nereye gitti"
14 Ağustos 2013 / 16:20 Güncelleme: 14 Ağustos 2013 / 16:25

The Telegraph gazetesine "İlkelerimiz nereye gitti" başlıklı bir makale yazan Carswell,Arap dünyasının kültürel başkenti olarak tanımladığı Kahire'den gelen haberleri yalnızca Mısır için değil, Ortadoğu ve Batılı siyasetçiler için de bir felaket olarak niteledi.

Kahire'de hükümete bağlı güçlerin bu sabah silahsız göstericileri öldürdüğüne dikkati çeken Carswell,"Bizler, buradan Mısır'daki olaylara yön veremeyiz. Ama en azından doğru tepkiyi verdiğimizden emin olarak süreci bir dereceye kadar etkileyebiliriz. Şimdiye kadar Washington, Londra ve Brüksel'deki siyasetçiler, hatalı davrandılar. Batılı diplomatlar ile bakanların Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından devrilmesini kınamama kararı, Mısır'da her bir kan dökülüşünde daha da acayip görünmektedir" ifadelerini kullandı.

Batılı hükümetlerin Mursi'nin devrilmesi ile ilgili kaçamak açıklamalar yaparak, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ise darbe sözcüğünü bile kullanmaktan kaçınarak Müslüman Kardeşliği senaryosunu geçerli kıldıklarına işaret eden Carswell, "Kahire'deki generallerle ne kadar çok dostluk kurarsak, Mursi gibilerin dünya görüşünü o kadar meşru kılarız" dedi.

Carswell, sözlerine şöyle devam etti:

"Londra ve Washington'daki ilkeli darbe karşıtları hani nerede Mısır'ın demokratik seçimle işbaşına gelen cumhurbaşkanına yapılan muameleye yönelik kınama nerede Bu sabah işlenen cinayetlere yönelik yüksek sesli ve sert kınama nerede Dış politikayı kariyer diplomatlarının eline bırakırsak işte böyle olur. Kaçamak açıklamalar ve akıntının götürdüğü yere gitme. Bu tutumun ne bize ne de Mısır'a bir faydası dokunur."

İlk kez 2005'te milletvekili seçilen Carswell, 2010'daki seçimlerde oy oranını artırarak parlamentodaki yerini korumuştu. İnternetin dünyayı çok daha yaşanası bir yer yaptığını savunan Carswell'in "The End of Politics" ve "the Birth of iDemocracy" adlı kitapları bulunuyor.

 

AA

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler