YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz muhabirden tarihi itiraf
İngiliz muhabirden tarihi itiraf
06 Şubat 2012 11:47
İngiliz gazeteci Richard Peppiatt, bir dönem muhabirlere Müslümanlar'ı karalamak için uydurma haberler yaptırdığını itiraf etti.

İngiliz tabloid gazetesi Daily Star’dan istifa ettikten sonra telekulak skandalını araştıran Leveson soruşturmasında verdiği ifadede ‘Müslümanlar’ı kötü gösteren ve hayal ürünü’ haberler uydurduğu itirafıyla gündeme gelen muhabir Richard Peppiatt, “Özellikle 11 Eylül New York ve 7 Temmuz Londra saldırılarından sonra, başta tabloid gazetelerde, Müslümanları kötü insanlar gibi gösterme kampanyası başladı” dedi.

İngiltere’de bir dönem editörlerin muhabirlere Müslümanları karalamak için uydurma haberler yaptırdığını söyleyen Peppiatt, “‘Müslümanlar ülke güvenliğini tehdit ediyor’ veya ‘Göçmenler ülkeyi ele geçiriyor’ gibi haberler yapmamız istenirdi. Müslümanlara karşı düzmece haberler, Irak savaşı öncesinde daha yoğunlaştı” diye konuşurken, ‘bu haberlerle sokaktaki insanların şiddete yönelebildiğini fark ettiğini’ de vurguladı. 

Alafranga tuvaletin yerini alaturka alacak

Peppiatt, Leveson Komisyonu’na verdiği ifadesinde, ‘İngiltere’deki Müslümanlar istediği için mükelleflerin parasıyla umumi tuvaletlerde alafranga klozetlerin kaldırılıp yerine alaturka tuvalet taşı konacağı’ ve ‘Müslümanların Sih kılığına girip türbanlarındaki bombayla uçakları patlatacağı’ gibi haberleri, daima ‘adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkililere’ dayandırdığını anlatmıştı. Peppiatt, “Komisyon’a niye bu itiraflarda bulundunuz” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Sansasyonel gazetecilik yapanların mahcup olup davranışlarını düzeltmelerine yardımcı olabilirim diye düşündüm.”

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler