YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz istihbaratı Müslümanlara işkence yapıyor
İngiliz istihbaratı İngiltere dışında sorguladığı Müslümanlara işkenceyle suçlanıyor
İngiliz istihbaratı Müslümanlara işkence yapıyor
27 Mayıs 2009 / 17:11 Güncelleme: 27 Mayıs 2009 / 00:00

İngiliz İç İstihbarat Servisi (MI5), İngiltere dışında sorguladığı Müslümanlara işkence yaptığı iddialarıyla suçlanıyor.


Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporda İngiltere'deki Müslümanlara şantaj yaptığı ortaya çıkan İngiltere İç İstihbarat Servisi (MI5), şimdi de yurtdışında yakaladığı Müslümanlara işkence yaptığı öne sürüldü.


İngiliz İstihbarat Servisi tarafından Bangladeş'te yakalanıp işken gördüğü iddia edilen Cemil Rahman'ın avukatı, MI5'in işkence politikalarına göz yumduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanı Jacqui Smith hakkında İngiltere'de dava açtı. Cemil Rahman'ın avukatı İçişleri Bakanı Smith'in kanunsuz gözaltında tutma, hakaret, haksız yere hapis ve insan haklarını ihlal etme suçlarına iştirak ettiğini savunuyor.


Bangladeş'te yakalanıp sürekli dövüldüğünü anlatan Cemil Rahman, iki yıl boyunca gözaltında tutulduğunu ve bu işkence olaylarına iki İngiliz istihbaratçılarının da dahil olduğunu söyledi. Rahman, gözaltında tutulduğu yerde kendisine yapılan her işkenceden önce İngiliz istihbaratçılar tarafından sorgulandığını ve bu istihbaratçıların sorularına cevap vermediği için işkence gördüğünü iddia etti. Eşinin de sorgulandığı yere yakın bir yerde tutulduğunu belirten Rahman, istihbaratçıların kendisine konuşmaması halinde eşine tecavüz edileceği yönünde tehdit ettiklerini anlattı.


İngiliz The Guardian gazetesinde manşette yer bulan habere göre işkence olayları nedeniyle bir hayli yıpranan Rahman'ın tramvaya bağlı stres yaşadığı için hala tedavi görüyor. Rahman'ın avukatı İmran Khan, İçişleri Bakanlığı'na konuyla ilgili bir mektup yazdı. Ancak avukatın mektubuna henüz bir cevap alınamadığı bildirildi. Rahman dışında daha önce de İngiltere'de MI5'ın işkence yaptığını öne süren birçok kişi mahkemeye başvurmuştu.


Daha önce MI5'in işkence olaylarının hükümet destekli olduğunu belirten The Guardian gazetesi, Başbakan Gordon Brown'un bu politikanın gözden geçirilmesini talep ettiğini aktardı.


Bu arada MI5'ın işkence olaylarının araştırılması için bağımsız bir komisyon kurulmasına destek verenler arasında Muhafazakâr Parti Lideri David Cameron ve Liberal Demokrat Parti Lideri Nick Clegg de var. (CİHAN)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler