YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz hükümetine göçmen çağrısı
İngiliz hükümetine göçmen çağrısı
16 Haziran 2015 02:25
Çocuk haklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar yürüten "Save the Children" adlı sivil toplum kuruluşu, Akdeniz'deki göçmen krizi kapsamında İngiltere'nin kapılarını refakatsiz çocuk göçmenler ile binlerce Suriyeliye açması için hükümete çağrıda bulundu.

Merkezi Londra'da bulunan kuruluştan yapılan açıklamada, Avrupalı siyasilerin Akdeniz'deki krizi görüşmek üzere bugün Lüksemburg'da bir araya geleceği hatırlatıldı. Açıklamada, savaş ve zulümden kaçan çok sayıdaki çocuk ve Suriyeliye sığınacak yer sağlanması için İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May'e çağrı yapıldı.

Kuruluş, bu yılın başından itibaren çoğu refakatsiz 5 binden fazla çocuğun Akdeniz'de tehlikeli yolculuklara çıkarak İltaya'ya ulaştığını bildirdi. Açıklamada bu çocukların, savaş, zulüm ve yoksulluktan kaçmak için korkunç yollardan geçtiği kaydedildi.

İtalya'daki göçmen merkezleri ile çocuk evlerinin artık yetersiz kaldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı savunmasız çocuklar geceleri zor koşullarda geçiriyor. Spor merkezleri ve kiliselerde kalıyor. İnsan kaçakçılarına yem olma, fuhuşa zorlanma, çocuk işçi olarak çalıştırılma, uyuşturucu ticaretine dahil edilme riskleriyle karşı karşıyalar. Binlerce yeni göçmenin gelişiyle Yunanistan'daki merkezlerin sistemi de baskı altında. Oradaki durum daha da vahim.

Avrupa'ya ulaşan göçmen ailelerin büyük çoğunluğu Suriye'den geliyor ve bu aileler ülkelerindeki savaştan kaçmak için botlara binerek, tehlikeli yolculuklar yapıyor. İngiltere'nin, geçen yıl başından beri yürüttüğü 'Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme' programı çerçevesinde ülkeye 200'den az Suriyeli alındı. Save the Children olarak bizler binlerce Suriyelinin ülkeye alınmasını bekliyoruz. Save the Children ayrıca İngiltere'nin payına düşen, İtalya'daki refakatsiz bin 500'den fazla çocuğa sığınma sağlanmasının değerlendirilmesi için hükümete çağrıda bulunuyor. Çocukların gönderilecekleri yerler çocukların kendi menfaatleri doğrultusunda ve rızası kapsamında olmalıdır."

Kuruluşun İngiltere Şubesi İcra Direktörü Justin Forsyth de İngiliz donanmasına ait "HMS Bulwark" gemisinin Akdeniz'e gönderilmesiyle bölgede tekrar başlatılan operasyonlar kapsamında son birkaç haftada 3 bin kişinin kurtarıldığını belirtti.  Forsyth, "Ancak Avrupalı liderler, sorunun sadece insanların kıyıya çıkarılarak çözülmediğini anlamalı. Yalnız çocuklar da dahil olmak üzere, insan tacirleri riskiyle karşı karşıya olan çoğu göçmen için çektikleri çileler Avrupa'ya ulaştıklarında son bulmuyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Forsyth, İtalya ve Yunanistan'ın kaçak göçmen krizini tek başlarına çözmesinin beklenemeyeceğine değinerek, şu bilgileri verdi:

"Bu Avrupa genelinde çözüm bulunması gereken, Avrupa genelinin sorunu. Hükümetlerin harekete geçmesi gerektiğini biliyoruz. Birleşik Krallık'ın şimdi yapabileceği bir şeyler  var. İngiltere, savunmasız Suriyeli aileleri 'Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme' programı kapsamında yerleştirerek, programa bağlılığını göstererek ve Avrupa kıyılarına tek başına ulaşmış refakatsiz çocuklara sığınak sağlayarak yapabilir." 

İngiltere İçişleri Bakanı May eşit dağılıma karşı çıkmıştı 

İngiltere'nin 2014 yılının başında Suriyeli mültecilere kapılarını açacağını duyurmasına karşın İçişleri Bakanı Theresa May, geçen ay yaptığı bir açıklamada, Akdeniz'de kurtarılan kaçak göçmenlerin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasındaki eşit şekilde dağıtılması önerisine katılmadığını,  bunun daha fazla kişiyi tehlike yolculuklara çıkmaya teşvik edeceğini savunmuştu. 

May, Akdeniz'de kurtarılan kaçak göçmenlere AB ülkelerinde oturum verilmesi yerine kendi ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğini bildirmişti.

AA muhabirinin İngiltere İçişleri Bakanlığından elde ettiği verilere göre, 2014 yılının ilk çeyreğinde İngiltere'ye gelen refakatsiz ve 18 yaşından küçük çocuk sığınmacı sayısı 373 olarak hesaplanırken, bu sayı 2015 yılının ilk çeyreğinde 498 oldu.

İngiltere, Suriyelilerin ülkeye alınması kapsamında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile yürüttüğü "Korunmasız İnsanları Yeniden Yerleştirme" programı çerçevesinde, özellikle şiddet ve işkence mağdurları ile tıbbi yardıma muhtaç kadın, çocuk ve yaşlı Suriyelilerin ülkeye girişine öncelik veriyor. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler