YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz hükümetine Filistin eleştirisi
İngiliz hükümetine Filistin eleştirisi
16 Ekim 2014 13:20
İngiliz hükümetinin Gazze politikasından dolayı geçen Ağustos ayında görevinden istifa eden Barones Sayeeda Warsi, İngiliz Parlamentosu'nun hafta başında Filistin'i devlet olarak tanınmasına ilişkin önergeyi kabul etmesini hükümetin görmezden geldiğini sö

Barones Warsi'nin İngiliz Parlamentosu'nun üst kanadı Lordlar Kamarası'nda katıldığı oturumda parlamentonun Filistin'i devlet olarak tanınmasına ilişkin önerge tartışıldı.

İngiliz hükümetinin Filistin'i tanıması konusundaki duruşunun bazı Lordlar tarafından hatırlatılması ve savunulması üzerine, Baroness Warsi, resmi Twitter hesabından, "Filistin'in tanınmasıyla ilgili olarak Lordlar Kamarasına hükümetin duruşunu sordum. Ne yazık ki aynı cevabı aldım. Pazartesi günkü oylama görmezden gelindi" yazdı.

Londra'daki parlamento bu hafta başında Filistin'i devlet olarak tanınmasına ilişkin önergeyi 12'ye karşı 274 oyla kabul etmişti. Ancak İngiliz hükümeti, Ortadoğu barış sürecinde iki devletli bir çözüm ve barış olmadan Filistin devletinin tanınamayacağını savunarak, iki devleti bir çözümün Filistinlilerin isteklerini karşılamak için en iyi yol olduğuna inanıyor. Birleşik Krallık'ta devletleri parlamento değil, hükümet tanıyor. Dolayısıyla oylama sonucunun bağlayıcılığı bulunmuyor ve sembolik nitelik taşıyor.

Barones Warsi, İngiliz hükümetini İsrail'in bu yaz Gazze'ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılarına tepki göstermemekle eleştirmiş ve hükümetin Gazze politikalarından dolayı İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın İnanç ve Toplumlardan Sorumlu Bakan görevinden istifa etmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler