YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz basını çuvaldızı hep başkasına batırıyor!
Türkiye'nin Paralel Yapı ile mücadelesini eleştiren ve basın özgürlüğüne darbe yaygarası koparan İngiliz basını kendi içindeki skandalları görmezden geliyor.
İngiliz basını çuvaldızı hep başkasına batırıyor!
19 Aralık 2014 / 07:36 Güncelleme: 19 Aralık 2014 / 09:19

14 Aralık sonrası Paralel Yapı yandaşları, 'basın özgürlüğü' diye algı operasyonu yürüttü. Ancak İngiliz 'News of the World'deki yasadışı dinlemeler ortaya çıkınca polis, gazeteyi basıp onlarca yöneticiyi gözaltına almıştı.

Paralel Yapı, 14 Aralık'ın 'basın özgürlüğüne darbe' olduğu yaygarasını kopararak dünyayı bu algı operasyonuna inandırmaya çalıştı. Derin yandaşlar da hep bir ağızdan, "Bir gazeteci neden tutuklanır? Nasıl yasadışı iş yapar" diyerek soruşturmayı saptırmaya çalıştı. Ancak "Böyle şey olmaz" çıkışıyla baskı altına almaya çalıştıkları Avrupa'da bu sorulara cevap niteliğinde birçok olay yaşandı.

7 bin yasadışı dinleme

Dünyada gazetecilik adı altında yasadışı faaliyet yürütülmesinin en son örneklerinden biri İngiltere'den... 2007'de Ada'nın en çok satan tabloid gazetelerinden 'News of the World'de, Kraliyet Ailesi üyelerinden hükümete, siyasilerden işadamlarına kadar yaklaşık 7 bin kişinin yasadışı dinlendiği belirlendi.

Coulson artı 4 çalışan

Rupert Murdoch'un sahibi olduğu gazetenin Yayın Yönetmeni Andy Coulson, olay gün yüzüne çıkınca istifa etmiş, yargılama sonucunda 18 aya mahkûm olmuştu. Mahkeme Coulson'ın yanı sıra davada yargılanan gazetenin diğer eski dört çalışanına da ceza verdi.

4 ay hapis cezası

Soruşturma 2009 yılında daha da derinleştirilince İngiltere polisi, gazete binasını bastı ve gazetenin yöneticileri ve editörler de dahil olmak üzere pek çok kişiyi ‘yasadışı dinleme yaptıkları’ gerekçesiyle gözaltına aldı. Dinlemeleri yapan Gazeteci Clive Goodman ise 4 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

Yayın hayatı bitti

Yaklaşık 7 milyon tiraja ulaşan 'News of the World'de patlak veren skandal büyük tepki çekti. Patron Rupert Murdoch da gazetenin 168 yıllık yayın hayatına son verdiğini açıkladı.

The Sun da basılmıştı

'News of the World'ün kapatılmasından kısa süre sonra Murdoch'a ait The Sun Gazetesi'ne de baskın yapıldı. Yayın Yönetmen Yardımcısı Geoff Webster'in de aralarında bulunduğu 5 çalışan evlerinde gözaltına alındı.

 

AKŞAM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler