YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz Bakan‘dan Türkiye‘ye övgü!
İngiliz Bakan‘dan Türkiye‘ye övgü!
23 Ocak 2015 08:23
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, IŞİD'e katılmak için Suriye'ye gitmek isteyen kişileri durdurma konusunda Türkiye'nin harika bir iş çıkardığını söyleyerek, "Sınırın yapısından dolayı yüzde yüz başarılı olamazlar, Türk Başbakanı bu konuda kesinl

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan "IŞİD ile mücadele" toplantısının ardından Hammond, ABD'li mevkidaşı John Kerry ve Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, İngiltere Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin, yabancı savaşçıların Suriye'ye gitmelerinin ve İngiltere'ye dönmelerinin engellenmesine ilişkin sorusuna İngiliz Bakan Hammond, şu yanıtı verdi:

"İngiltere'den giden yabancı savaşçılarla mücadele çok katmanlı bir yaklaşım gerektiriyor. Bu kişileri belirlemeli ve gitmelerini engellemeliyiz. Eğer giderlerse, dönüşlerini engellemeliyiz. Avrupa'daki ortaklarımızla bu konuda çalışmalıyız. Çünkü birçok kişi Avrupa ülkelerini transit olarak kullanıyor. Transit rotaları olarak kullanılan ülkelerdeki güvenlik güçleriyle irtibat halindeyiz.

Türkiye, Suriye'ye gitmek isteyen kişileri durdurma konusunda harika bir iş çıkarıyor. Sınırın yapısından yüzde yüz başarılı olamazlar, Türk Başbakanı bu konuda kesinlikle haklıdır. Ancak harika bir iş çıkarıyorlar."

Londra'da bugün yapılan toplantıyla IŞİD'i zayıflatmak ve mağlup etmenin amaçlandığını dile getiren Hammond, IŞİD ideolojisinin dünyanın her yerinde sona erdirilmesinin önemini de vurguladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler