YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiliz Bakan: Türkiye 21. yüzyılı şekillendirecek
İngiltere'nin eski dışişleri bakanı David Miliband, "Türkiye karşı karşıya kaldığı güçlüklerle nasıl başa çıkacak ve bu başa çıkma şekli de aslında 21. yüzyılın gidişatını belirleyecek" dedi.
İngiliz Bakan: Türkiye 21. yüzyılı şekillendirecek
17 Şubat 2017 / 09:18 Güncelleme: 17 Şubat 2017 / 09:31

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı ve International Rescue Committee (IRC) Yönetim Kurulu Başkanı David Miliband, Türkiye'nin başkalarının seçimlerini belirleme noktasında çok önemli bir rol üstleneceğini belirterek, "(Türkiye) Aynı zamanda 21. yüzyılın ve küresel dünyanın nasıl gelişeceğinde de belirleyici bir rol oynayacak." dedi.

Miliband, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Dünya Turizm Forumu kapsamında düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sadece turizm açısından değil, birçok açıdan kendisi için özel bir ülke olduğunu söyledi.

David Miliband, Türkiye'nin, olağan dışı tarihi, geleneği ve konumu itibarıyla Doğu ile Batı'yı buluşturan çok mühim bir lokasyona sahip olduğuna işaret etti.

"TÜRKİYE'NİN KAZANIP KAZANAMAMASI 21. YÜZYILIN GİDİŞATINI BELİRLEYECEK"

Şu anda küresel siyasette çok büyük belirsizlikler bulunduğunu belirten Miliband, şöyle devam etti:

"Türkiye karşı karşıya kaldığı güçlüklerle nasıl başa çıkacak ve bu başa çıkma şekli de aslında 21. yüzyılın gidişatını belirleyecek. 

Türkiye başkalarının seçimlerini belirleme noktasında da çok önemli bir rol üstlenecek ve aynı zamanda 21. yüzyılın ve küresel dünyanın nasıl gelişeceğinde de belirleyici bir rol oynayacak.

Avrupalı ve Amerikalı ekonomistler, çıkardıkları endekslerde küresel belirsizliklerin son 30 yılın en üst seviyesine çıktığını göstermişler. 

Küresel siyasette çok büyük değişiklikler söz konusu. Bu gibi değişiklikler de hem Türkiye gibi ülkeleri hem de diğer ülkeleri etkilemekte."

Bazı sorunların devam ettiğini aktaran Miliband, "Örneğin, ABD’nin küresel düzenin öncülüğünü yapma noktasındaki rolünün nasıl şekilleneceği, AB’nin şeklinin, boyutunun nasıl değişeceği? 

Uzmanlar bu durumu, demokratik normların düşüşe geçmesi olarak tanımlıyor. Diğer taraftan Çin’in nasıl bir rol oynayacağı... 

Bunun yanında, İstanbul, Dubai, Doha gibi şehirleri mi Ortadoğu olarak belirleyeceğiz yoksa Yemen ve Suriye gibi ülkeleri mi Ortadoğu olarak ele alacağız? Bunlar önemli sorular." diye konuştu.

Miliband, Türkiye'nin global mülteci krizinin ya merkezinde ya da yanında olduğunu dile getirdi. 

Kendisinin de mülteciler için çalışan bir kurumda çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Miliband, "Türkiye’deki Suriyelilerin 300-400 bini kamplarda ama bunun 2,5 milyona yakını, çeşitli kentlere dağılmış durumda. 

Bu mülteci krizinin çözümü ancak barışın inşasıyla olabilir. Fakat durum şu ki bu krizlerin kaynağıyla daha iyi bir şekilde ilgilenilmeli ve Türkiye'nin yükü paylaşılmalı." şeklinde konuştu.

 // fyy
ne o ulan kime mesaj yolluyorsun .... bu yuz yil bu ummetin olacak bize yigitlik size ganciklik dusecek kralice ve itleri atesinizi hazirlayin...
17 Şubat 2017 18:16
ağah agbinin stalin2li kitabını okumuşmuydunuz.
 // hursit dilaver
bunu bir de bizim dingillere söylese,söylerse zaten adamı boğarlar.adamı linç ederler.ULAN BİZ 150 YILDIR YIKAMADIĞIMZ BU DEVLETİN,MİLLETİN TORUNLARIYIZ.TAM REFERANDUMDA FIRSAT GEÇMİŞ.HAZIR YIKALIM DEDİK,SENİN ETTİĞİN LAFA BAK,derler.ilave de ederler yani,HANİ SEN BİZİM DEVLET-İ FEHİMANEMİZDİN.sonra da,bu laf yakıştı mı şimdi velinimetimize diye de ilave ederler.ingiliz üşaklığı böyledir.tarih okuyan bunları bilir tabi.ama ZÜLFÜYARE DOKUNMAKTANSA susulur.GUNU GELİNCEDE AGAH OKTAYIN dediği......
17 Şubat 2017 Cuma 15:11
kargalar....
 // sarızlılar
ey ehli küffar israel... abd... rus... iran... gancık dönek sırtlan sürüsü...kof odun kütükleri gibisiniz...yıkılışınız bizim elimizden olacak...bedelini ödettireceğiz.......
17 Şubat 2017 Cuma 09:59
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler