YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IMF borçları Mısır halkının belini bükecek
IMF borçları Mısır halkının belini bükecek
10 Eylül 2016 12:09
Darbeyle iktidara geldikten sonra BAE, Suudi Arabistan ve Kuveyt'ten aldığı 23 milyar dolarlık krediyle yetinemeyen Sisi IMF'den 12 milyar dolarlık kredi aldı. Ekonomistlere göre, IMF'den alınan borçlar Mısır halkını daha da yoksullaştıracak.

Mısır'ın ilk demokratik seçimle iktidara gelen Muhammed Mursi'yi darbeyle deviren Sisi rejiminin ekonomik sorunları bitmiyor. Göreve geldiğinden bu yana Körfez ülkeleri ve IMF'den 35 milyar dolarlık bağış alan ve kredi alan rejimi ekomik olarak kötü günler bekliyor.

Londra merkezli yayın yapan Middle East Eye yazarı Amr Darrag, Mısır'ın özellikle IMF'den aldığı ve 3 yıl içinde ödemek zorunda olduğu kredilerin Mısır halkına büyük zararler vereceğini ve halkı daha da yoksullaştıracağını belirtti.

Darrag yazısında "IMF, Mısır'da ekonominin ölmek üzere olduğu konusunda hiç endişeli değil. Ve bu krediler çok büyük oranda, Mısır ekonomisine enjekte etmek bahanesiyle iktidardakilerin ceplerini dolduracak. Paranın bir bölümü de bugüne kadarki borçları kapatmaya yönelik. Doğru ve gerçek olan bir şey varsa, o da bu paraların topluma daha fazla istikrarsızlık getireceği." ifadelerini kullandı.

IMF ve Körfez sponsorlu paraların son 3 yılda 50 milyar dolara ulaştığını belirten Darrag, "Mısır'ın yıllık nakit ihtiyacı 80 milyar doları aşıyor. Ancak Rus uçağının düşürülmesi sonrası turizm endüstrisinin çöküşü yüzünden sınırlı kaynaklar var. Kısacası şu anda yaşanan şey paranın sokağa atılmasıdır" vurgusunu yaptı.

IMF, Muhammed Mursi dönemine göre Sisi yönetimine 3 kat daha fazla kredi paketi sunmuştu. Batı ile ilişkilerini iyi tutan Sisi rejimi, uzun yıllardır ekonomik bir darbeye kurban gitmemek için Batı musluklarından gelen kredi ve bağışlarla idare ediyor.

 // Mustafa
Darbecilere kredileri bol keseden vermek bir gelenektir.Araştırabilirsiniz. Bu durum kısa bir süre ekoekonomiye güzel bir görüntü verir. Yıllar sonra iktidarların belini bilecek bir zemin oluşturur....
10 Eylül 2016 15:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler