YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmam Adil el Kelbani, Kral Abdullah'ı bu güçlü kararından dolayı tebrik etti
İmam Adil el Kelbani, Kral Abdullah'ı bu güçlü kararından dolayı tebrik etti
İmam Adil el Kelbani, Kral Abdullah'ı bu güçlü kararından dolayı tebrik etti
27 Şubat 2009 / 08:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Suudi Arabistan parlamentosuna bir kadın bakan yardımcısının atanmasına izin veren Kral Abdullah bu kez de ilk kez siyahi bir imamı Kabe İmamlığı'na atadı.


Suudi Arabistan'da ülke yönetiminde önemli değişikliklere imza atan Kral Abdullah, ilk kez siyah tenli bir alimi Kâbe İmamlığı'na atadı. İmam Adil el Kelbani, Kral Abdullah'ı bu güçlü kararından dolayı tebrik etti. El Arabiya'nın haberini veren Timeturk'e göre, Mekke'nin yeni imamı el Kelbani, Kâbe imamı olarak tayininin siyah tenli insanlar için bir müjde olduğunu söyledi. El Kelbani, Suudi Arabistanlı alimlere hayat ve vatan sevgisini şirk ve putperestlikle eş değer tutan açıklamalardan uzak durmaları çağrısında bulundu.


El Kelbani, "hayata ve vatana dair bir sevgisi bulunmayan insanlar bir şey yapamazlar" dedi. Mekke imamlığına siyahi birinin tayin edilmesinin önemli bir adım olduğunu söyleyen el Kelbani, modern çağda Kabe imamı olarak atanan ilk siyahi olduğunu belirtti. El Kelbani, kendisi ile Barack Obama arasında bir karşılaştırma yapılmasına karşı olmadığını bildirdi.


 YENİ AÇILIMLAR


Suudi Arabistan'da son zamanlarda dikkat çeken yeni açılımlar arasında kabineye bir kadın bakan yardımcısının atanması, Emr-i bil Maruf heyetine Şii üyelerin alınması, Ulusal Meclis'e aralarında Şii'lerin de bulunduğu Suudi ailesi dışından atamalar yapalaması, Hanbeliler haricinde Hanefi, Şafii ve Maliki mezhebi üyelerinin de yargıya atanması da yer alıyor.


(Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler