YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ILO'dan Türkiye açıklaması: Avrupa ders almalı
ILO Genel Direktörü Ryder, Avrupa'nın mülteci krizi konusunda ortak tavır belirleyemediğini belirterek, "Avrupa'nın bu konuda alması gereken dersler var. Ders alabileceği ülkeler arasında 'açık kapı' politikasıyla Türkiye var" dedi.
ILO'dan Türkiye açıklaması: Avrupa ders almalı
23 Mayıs 2016 / 22:36 Güncelleme: 23 Mayıs 2016 / 22:37

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, uluslararası toplumun özellikle Suriye kökenli mülteci krizinde yetersiz kaldığını belirterek, "Avrupa'nın mülteci krizi konusunda hala ortak bir tavır belirleyememiş olmasını çok trajik buluyorum ve çok büyük bir başarısızlık olarak görüyorum. 

Avrupa'nın bu konuda alması gereken dersler var. Ders alabileceği ülkeler arasında 'açık kapı' politikasıyla Türkiye var." dedi.

Türkiye'deki Suriyeli mültecilere iş imkanı sağlanmasıyla ilgili AA'ya değerlendirmede bulunan Ryder, Şanlıurfa'daki mültecileri ziyaret ettiğini, onların iş edinmelerini sağlamak için yerel yetkililer, sendika ve işverenlerle görüştüklerini söyledi.

Mültecilerin iş edinememelerinin önlerindeki en büyük engel olduğunu dile getiren Ryder, mültecilerin topluma kabulünde iş sahibi olmalarının önemli bir gösterge olduğunu kaydetti.

Guy Ryder, dünyadaki tüm mültecilerin isteklerinin aynı olduğuna dikkati çekerek, "Hepsi öncelikli olarak emniyetli bir şekilde evlerine dönmek, çocukları için eğitim ve çalışma imkanı istiyor. 

Çünkü kendilerine ev sahipliği yapan topluma bir katkı da bulunmalarının yanı sıra hayatlarına bir anlam ve amaç yüklemek istiyorlar." diye konuştu.

"Dünya İnsani Zirvesi çok iyi bir zamanda gerçekleşiyor"

Ryder, Türkiye'nin mültecilerle çalışma izni vermesiyle ilgili tutumuna ILO ve uluslararası toplumun çok olumlu yaklaştığına vurgu yaparak, mülteci krizindeki sorumluluğun coğrafi bir tesadüfle belirlenmemesi ve Suriye'ye en yakın ülke diye sorumluluğun büyük bölümünün Türkiye'nin üzerinde kalmaması gerektiğini kaydetti.

İstanbul'da Dünya İnsani Zirvesinin düzenlenmesinin en önemli nedeninin de bu olduğunu aktaran Ryder, "BM Genel Sekreteri, uluslararası topluma ortak sorumluluğu üstlenmek konusunda çok kuvvetli bir çağrıda bulunacak. Çünkü bu iki ya da üç ülkenin değil, dünyanın taşıması gereken bir sorundur. 

Türkiye'nin Dünya İnsani Zirvesine İstanbul'da ev sahipliği yapıyor olması da bu sorumluluk çağrısını yansıtmak için çok önemli bir fırsat. Zirve çok da iyi bir zamanda gerçekleşiyor." şeklinde konuştu.

Guy Ryder, ILO olarak Şanlıurfa ve Gaziantep'te yerel yönetimlerle çalışıp, mültecilerin eğitilmesi ve farkındalıklarının artması için faaliyetlerde bulunduklarını belirterek, amaçlarının bu eğitim faaliyetlerini daha geniş kitlelere yaymak olduğunu söyledi.

"Mültecilerle ilgili olması gereken ideal tablodan çok uzağız"

Suriye'deki çatışma durumunun ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Ryder, uluslararası kamuoyunun bu savaşı durdurmak noktasında çok geç kaldığını belirtti.

Dünyada savaşlar nedeniyle yerinden yurdundan olmuş 60 milyon insan olduğuna dikkati çeken ILO Genel Direktörü Guy Ryder, şöyle devam etti:

"Bu rakam 2. Dünya Savaşından bu yana, hatta onda bile görmediğiniz bir rakam. Ayrıca uluslararası toplumun mülteci krizine, özellikle de Suriye kökenli mültecilere cevap konusunda yetersiz kaldığını söyleyebilirim. 

Avrupa'nın mülteci krizi konusunda hala ortak bir tavır belirleyememiş olmasını çok trajik buluyorum ve çok büyük bir başarısızlık olarak görüyorum. 

Avrupa'nın bu konuda alması gereken dersler var. Ders alabileceği ülkeler arasında 'açık kapı' politikasıyla Türkiye var. 

Umuyorum ki Dünya İnsani Zirvesi mülteci krizi konusunda daha iyi bir sonuca yol açacaktır. Uluslararası toplumların tutumunda çok köklü bir değişikliği de beraberinde getirecektir. Mültecilerle ilgili, olması gereken, ideal tablodan çok uzağız. 

Olması gereken bir paradigma değişikliğidir. Umarım bu zirve de bu paradigma değişikliğinin gelmesini sağlayacaktır."


AA

İşlerine gelmez
 // CEM
Bu Avrupa nın kültürel ve insani değerlerine göre işlerine gelmez.Yani hep kıvırtacaklar...
23 Mayıs 2016 Pazartesi 23:55
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler