YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk kez masaya oturdular!
Müslüman Kardeşler Mısır'da ilk kez masaya oturdu
İlk kez masaya oturdular!
07 Şubat 2011 / 07:28 Güncelleme: 07 Şubat 2011 / 09:31

Mısır'da Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerde 13. gün geride kalırken iktidar, ülkenin en önemli muhalif hareketi Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) ile 50 yıl sonra ilk kez masaya oturdu. Muhalif gruplar ile Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman arasındaki müzakerelerde anayasa değişikliği için bir komitenin kurulması konusunda anlaşmaya varıldı.
 

Mısır'da Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerde 13. gün geride kalırken iktidar, ülkenin en önemli muhalif hareketi Müslüman Kardeşler ile 50 yıl sonra ilk kez masaya oturdu. Muhalif gruplar ve ülkenin önde gelen bazı isimleri Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman ile müzakerelerde bulundu. Anayasa değişikliği için marta kadar bir komitenin kurulmasında mutabakat sağlandı. 'Mübarek'in görevi bırakması ve yetkilerini devretmesi' taleplerini reddeden Süleyman, göstericilere baskı uygulanmayacağı, basına ve internete müdahale edilmeyeceği garantisi verdi.


Daha önce Hüsnü Mübarek devlet başkanlığı koltuğunda oturduğu sürece masaya gelmeyeceklerini açıklayan Müslüman Kardeşler'ın (MK) görüşmelere katılması ülkedeki tansiyonun düşmesinde önemli bir rol oynuyor. 1928 yılında kurulan hareket, yarım yüzyıldan fazla bir süredir yasaklı ve hiçbir şekilde siyasi muhatap olarak kabul edilmiyordu. Hareketin sözcülerinden Dr. Cemal Nassar, rejimin sürekli diyalogdan yana bir görüntü çizdiğini, dolayısıyla kendilerinin de barış masasından kaçan taraf olmamak için görüşmelere katıldıklarını belirtti.

Mübarek'in kesinlikle koltuğunu bırakmasını isteyen muhalifler, eylül ayındaki devlet başkanlığı seçimlerine de, parlamentonun feshedilerek kurulacak geçici bir birlik kabinesinin yapacağı değişikliklerle gidilmesini talep ediyor. Mevcut yasalara göre iktidardaki Ulusal Demokratik Parti'nin (UDP) adayı dışında hiçbir ismin devlet başkanı olma şansı bulunmuyor. Muhaliflerin diğer istekleri ise son günlerde aniden ortaya çıkarak göstericilere saldıran kişilerin hemen cezalandırılması ve siyasi mahkumların derhal serbest bırakılması. Talepler arasında 30 yıllık olağanüstü halin kaldırılması da bulunuyor. Muhalif gruplar görüşmeler devam ederken, gösterilerin de kesinlikle sona erdirilmeyeceğini, en büyük güvencelerinin sokaktaki insanlar olduğunu vurguluyor.

Kahire Üniversitesi öğretim görevlilerinden siyaset bilimci Prof. Hasan Nafaa ise rejimin bu tür görüşmelerle zaman kazanmaya çalıştığını öne sürüyor. Nafaa, "Rejim gösterilerle elde edilenleri öldürmeye ve devrim engellenmeye çalışılıyor. Onların yumuşak yüzlü görünmeleri güçlerini devretmek istediklerini göstermez. Küçük bazı tavizlerle güçlerini muhafaza etmek istiyorlar." diyor. Görüşmelerde MK'nın yanı sıra ülkenin en köklü partisi liberal eğilimli Vefd Partisi, sol tabanlı Tagammu Partisi ile yaptığı çağrı ile 25 Ocak'ta ayaklanmaları başlatan 6 Nisan Hareketi ve diğer demokrasi yanlısı gruplar temsil ediliyor. Ülkenin en büyük şirketi Orascom'un sahibi Hıristiyan asıllı Necip Saviris'in yanı sıra Muhammed el Baradey'in temsilcileri de görüşmelere katılıyor.

ABD, Süleyman'ı halef olarak görmüş

Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süley-man'ın muhaliflerle görüştüğü sırada Wikileaks, ABD-Süleyman ilişkileri konusunda yeni belgeler yayınladı. Belgeler, tüm dünyanın Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in yerine kimin geçeceğini tartıştığı yıllarda Amerikan yönetiminin Ömer Süleyman'ı tahtın en güçlü vârisi olarak gördüğünü gösteriyor. 2006 tarihli bir belgede Hamas'ın nasıl marjinalleştirileceği konusunda Süleyman'la çok yakın bir çalışma içinde olunduğu belirtiliyor. Mısır rejiminin 'paranoyak bir diktatörlük' olarak adlandırıldığı 2007 tarihli belgede ise dönemin ABD Büyükelçisi Ricciardone, Süleyman'ın en güçlü vâris olduğunu, oğul Cemal Mübarek'in ise askerlik görevini yapmadığı için şansının azaldığını ifade ediyor. Washington'ın Süleyman'ı desteklemesinin en önemli sebeplerinden birinin onun Müslüman Kardeşler'e olan sert muhalefeti olduğu ifade ediliyor. Belgelere göre Süleyman, ABD'ye örgütün silahlı gruplar kurduğunu, ses getirecek terörist faaliyetler yapacağını söylüyor. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler