YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk intifada 27 yaşında
İsrail'in Filistin'e yönelik zulmü 9 Aralık 1987'de başladı. O günün üzerinden ise tam 27 yıl geçti. Filistinliler hala İsrail'in baskısı altında yaşamaya devam ediyor.
İlk intifada 27 yaşında
09 Aralık 2014 / 20:07 Güncelleme: 09 Aralık 2014 / 20:11

İsrail güçlerine ait askeri bir aracın Gazze'de Filistinlileri ezerek 4'ünün ölümüne sebep olması üzerine 9 Aralık 1987'de İntifada başlamış, Oslo Anlaşması'na kadar devam etmişti

İsrail'in Filistinlilere yönelik baskılarını her geçen gün arttırması, onları topraklarından sürmesi ve yerleşimci sayısını her geçen gün arttırması üzerine tarihe 1'inci İntifada olarak geçen olaylar 1987 yılının 9 Aralık günü başlamıştı.

İntifada kapsamındaki ilk ayaklanma Gazze'deki Cebaliye kampında başladı. Burada İsrail işgal ordusuna ait bir aracın dört Filistinli’ye çarpıp ölümlerine sebep olması ayaklanmayı ateşleyen en önemli olay oldu. Kamptaki Filistinliler aracın dört Filistinliye kasıtlı çarptığı gerekçesiyle ayaklandı. Burada başlayan olaylar kısa sürede Gazze’de, Batı Şeria’da ve Doğu Kudüs’te yayıldı.

Genel grev ve eylemler

Ayaklanma kapsamında Filistinliler, genel greve gitti, Gazze ve Batı Şeria’daki İsrailli kurumları boykot etti, işgal ordusunun emirlerine karşı sivil itaatsizlik eylemler, gerçekleştirdi, İsrail yerleşkelerinde çalışmayı reddetti, ürünlerini satın almadı ve vergi ödemedi. Halk ayrıca Filistinli araçları İsrail ehliyetleriyle kullanmayı reddetti, duvarlara grafitiler yaptı, barikatlar kurdu.

İntifadayı tetikleyen sebep Cebaliye'de dört Filistinlinin ölmesi olsa da süreç çok önceden başlamıştı. 4 Aralık 1986 tarihinde, Birzeit Üniversitesi kampüsü içinde iki Gazzeli öğrencinin İsrailli askerler tarafından vurulması, cezalar, tutuklamalar, alıkoymalar ve eli kelepçeli Filistinli gençlerin sistematik bir şekilde dövülmeleri, eski mahkumların ve aktivistlerin Gazze şehri dışında dönüştürülmüş askeri kamplardaki hücrelerde tutulmaları İntifada'nın belli sebepleri arasında sayılabilir.

İşgal güçlerinin sert müdahalesi

İşgal güçlerinin İntifada'ya müdahalesi sert oldu. “Save the Children” raporuna göre ilk iki yıl boyunca, 18 yaş altı bütün Filistinlilerin yüzde 7'si ateşlenen silahlardan, dayaklardan veya göz yaşartıcı gazdan dolayı yaralandı. Altı yıl süren intifadada, İsrail güçleri 1000'den fazla Filistinliyi öldürdü ve 120 binden fazlasını tutukladı. Binlerce Filistinli ise yaralandı.

İntifadanın ilk yılında Ramazan ayı boyunca, Gazze’deki birçok kampta sokağa çıkma yasağı uygulanarak halkın gıda almaları engellendi. Ayrıca bazı kamplara göz yaşartıcı bomba atıldı. İntifadanın ilk yılında bu tür bombalamalardan dolayı 16 kişi öldü.

Uluslararası tepkiler

Filistinli can kayıpları uluslararası kınamalar getirdi. Güvenlik Konseyi 607 ve 608 nolu çözüm önerilerinde, İsrail’in sürgünleri durdurmasını istedi. Kasım 1988’de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki ülkelerin çoğu, İsrail’i, intifadaya karşı aldığı tutumdan dolayı kınadı.

14 Ekim 1990’da, İsrail açıkça Güvenlik Konseyi Çözüm Önerisi 672’ye uymayacağını deklare etti ve İsrail insan hakları ihlallerini araştıracak olan Genel Sekreterlik delegasyonunu kabul etmeyi reddetti. Bir sonraki çözüm önerisi (673 nolu) küçük bir etki yaptı ama İsrail BM araştırmasını engellemeyi sürdürdü. BM'deki çözüm yollarına karşı oy kullanan İsrail'in en büyük destekçisi ise ABD oldu.

Oslo görüşmesi

İntifada Oslo Görüşmelerine kadar devam etti. Oslo, İsrail ile Filistin temsilcilerinin üst düzeyde ilk yüz yüze anlaşma çabası olarak tarihe geçti.

Anlaşma, Norveç'in başkenti Oslo'da 20 Ağustos 1993 tarihinde sonuçlandı. Daha sonra resmen Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Başkanı Yaser Arafat, İsrail Başbakanı İzak Rabin tarafından törenle 13 Eylül 1993 tarihinde Washington’da halka açık bir törenle imzalandı.

İntifada sürecinde Arafat politik programlarını ılımlılaştırdı. Kasım 1988’de ise Arafat, Filistin Milli Konseyi’nde İsrail’in meşruiyetini tanıma kararı için çoğunluğun oyunu aldı. 1947’den beri bütün Birleşmiş Milletler çözüm önergelerini tanıdı ve iki devlet çözümünü desteklediğini belirtti.

Oslo Anlaşması, Arafat ve Rabin’in 1994’te Nobel barış Ödülü almasını sağlamıştı.

 

DÜNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler