YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlginç Taliban açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da, Taliban ile Afganların işbirliğini destekleyeceğini açıkladı.
İlginç Taliban açıklaması
03 Ocak 2012 / 23:07 Güncelleme: 03 Ocak 2012 / 23:17

ABD Dışişleri Bakanlığı, Taliban'ın Katar'da siyasi büro açması da dahil, Afganistan'da Taliban ile savaşın müzakerelerle sonlandırılması amacıyla Afganların öncülüğünde yürütülen çabaları, tüm tarafların mutabakatının olması halinde destekleyeceklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın brifinginde, ''Afganların öncülüğündeki ve onların destek verdiği bir uzlaşı sürecini desteklemeye hazırız. Ancak bu süreç, Taliban'ın şiddeti terketmesi, El Kaide ile bağlarını koparması, Afgan anayasasını tüm vatandaşlar ve özellikle de kadınlar için insan hakları da dahil olmak üzere tüm unsurlarıyla desteklemesi halinde başarılı olur'' diye konuştu.

ABD'nin, Taliban'ın Katar'da siyasi büro açılması konusunda resmi bir bildirim almadığını ifade eden Nuland, böyle bir büronun açılmasını, Afganların öncülüğündeki barış gayretlerine katkıda bulunması halinde destekleyebileceklerini belirtti.

Nuland, Katar'da Taliban bürosunun açılmasına, ''Afganların öncülüğünde ve Afganların desteklediği bir sürecin parçası olması, Afgan hükümetinin bunun yapıcı bir rol oynayabileceğine inanması ve ev sahibi ülkenin de desteğini alması halinde destek vereceklerini'' kaydetti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler