YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlginç Libya iddiası
ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Libya ile ilgili ilginç iddiada bulundu. Clinton, 'Libya'nın ya demokrasiye geçeceğini ya da uzun dönem iç savaş göreceğini' söyledi.
İlginç Libya iddiası
01 Mart 2011 / 20:58 Güncelleme: 01 Mart 2011 / 21:03

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Libya'nın ya demokrasiye geçeceğini ya da uzun dönem iç savaş göreceğini" ileri sürdü.

Milletvekilleri ve senatörler önünde Amerikan diplomasisi hakkında bilgi vermek için hazırlanan konuşmasında Clinton, "Amerikan devleti diplomaside harcamalarını kesmemeli. Savaş suçlarıyla mücadele için ödeneğe ihtiyaç var. Tüm Ortadoğu değişiyor. Devlet ödeneklerinde kesinti yapmayarak oluşturulan sıkıntı, gelecek zamanın sıkıntıları içindir" dedi. Clinton, "Gelecek yıllarda Libya barış içinde demokratik yapıya kavuşabilir. Aksi halde ülke uzun sürecek iç savaşa sürüklenebilir" dedi.

Başkan Barack Obama hükümetinin Dışişleri Bakanlığı için istediği, geçen yıla göre yüzde 1 fazla olan 47 milyar dolarlık yıllık bütçenin normal olduğunu muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti'ye hitaben belirten Clinton, dünyada işlenen savaş suçlarıyla mücadele için bu bütçenin şart olduğunu söyledi.

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, BM Güvenlik Konseyi kararı olmaksızın Libya'ya askeri müdahale düzenlenemeyeceğini söyledi.

Juppe, Parlamento'da yaptığı konuşmada, bu aşamada bir askeri müdahalenin planlanmadığını ifade etti. Juppe, "Farklı seçenekler üzerinde duruluyor, özellikle de uçuşa yasak bölge uygulaması üzerinde" dedi. AA

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler