YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlginç bir rekor denemesi
İlginç bir rekor denemesi
22 Mart 2010 18:59
İngiltere’nin başkeni Londra’da toplanan bir grup öğrenci, Uluslararası Af Örgütü ile birlikte 24 saat içerisinde Londra’nın farklı yerlerinde 25 adet protesto gösterisi düzenledi.

Bu konuda bir dünya rekoru denemesi yapan öğrenciler, aynı zamanda af kampanyalarına da dikkat çekmeye çalıştı. Londra’nın kuzeyindeki Freman Üniversitesi öğrencileri, protesto serisine sabah 09:00’da Tate Modern Gallery’de başladı. Öğrenciler, yaklaşık 8 saat içerisinde aralarında London Eye, Parlamento Binası, Covent Garden, Mall ve Downing Street’in de bulunduğu 25 farklı noktada gösteri yaptılar. Öğrencilerin bu rekor girişimi hakkında konuşan Uluslararası Af Örgütü yetkilisi Niall Couper, öğrencilerin Af Örgütü’nün anlatmaya çalıştığı bir çok konu hakkında protesto gösterisi yaparak seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtti. Protestocu öğrencilerden Jenny Armond, protestoların, ölüm cezaları, kadın hakları ve Nijerya deltasındaki kirliliğe kadar tüm dünyada insan haklarına dikkat çekmek amaçlı düzenlendiğini söyledi. Armond, Af Örgütü’nün desteği sayesinde daha geniş kitlelelere hitap edebildiklerini kaydetti. Jo Nawrat adlı protestocu da, “Gelişmiş dünya insanları ile diğer dünyanın insanlarının sorunlarının farklı olduğunu belirtti.

Daha önce bu konuda kırılan dünya rekoru 24 saat içinde 24 protesto gösterisi İngiliz Komedyen Mark Thomas’a aitti. Öğrencilerin katıldığı rekor denemesini Freman Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Mark Tranmere’nin organize ettiği belirtildi. İHA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler