YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlaç üreticilerinden Yunanistan uyarısı
İlaç üreticilerinden Yunanistan uyarısı
30 Haziran 2015 10:42
İlaç üreticileri Yunanistan'ın ilaç tedariğinin tehlikede olabileceği uyarısında bulundu

İlaç üreticileri, Pazartesi günü yapmış oldukları açıklamada birikmiş faturalara rağmen önümüzdeki haftalarda Yunanistan'a ilaç sevkiyatının devam edeceğini ancak Avrupa Birliğini'nin (AB) acil müdahale planı yapmaması durumunda ilaç tedariğinin tehlikeye girebileceği uyarısında bulundu.
Endüstrinin ticaret birliğinin Avrupa Komisyonu'na gönderdiği mektupta, en kötü durum senaryosunda (Yunanistan'ın AB'den ayrılması) ilaç tedarik zincirinin bütünlüğünün bozulabileceği bunun da halk sağlığı için tehlike yaratacak boyutta olabileceği belirtildi.

İŞTE 1 GÜNLÜK DEV FATURA    İŞTE 1 GÜNLÜK DEV FATURA

Avrupa İlaç Sanayi ve Dernekleri Federasyonu (EFPIA - European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) Başkanı Richard Bergstrom'un AB Sağlık Komiseri Vytenis Andriukaitis'e gönderdiği mektubun bir kopyası Reuters tarafından ele geçirildi.

'ARBİTRAJ FIRSATI DOĞABİLİR'

İthal edilen ilaçlar ve enerji, temerrüdün eşiğindeki Yunanistan için, risk altındaki ürünler listesinin başında yer alıyor.

MERKEL'İN YUNANİSTAN'A SON MESAJI!    MERKEL'İN YUNANİSTAN'A SON MESAJI!

Yunan İlaç Firmaları Derneği ile Pazartesi günü acil bir toplantı yapan ve ilaç tedariğinin durdurulmaması için ahlaki bir baskı hisseden birlik, sevkiyatların gelecek ay içinde de devam edeceğini açıkladı. Ancak ilaç şirketlerin iyiniyetli tasarruflarına rağmen, önlem alınmazsa ilaç tedariğinde büyük sıkıntı baş gösterebileceği düşünülüyor.

Birlik Başkanı Bergstrom; küresel şirketlerin ilaç tedariğine devam etmek için bir yol aradığını ve bunun için Avrupa Komisyonu'nun desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkması ve drahmi kullanmaya başlaması durumunda, yeni para biriminin hızla değer kaybetmesinin ve ilaçların diğer Avrupa ülkelerine yeniden ihraç edilmesi için önemli bir arbitraj fırsatı yaratmasının muhtemel olduğu belirtildi.

PİYASALAR GÜNE NASIL BAŞLADI?    PİYASALAR GÜNE NASIL BAŞLADI?

Bu tip bir ticaret Avrupa'daki serbest ticaret kuralları çerçevesinde mümkün görünüyor. Bununla beraber, ilaç üreticileri Yunanistan'da ilaç sıkıntısı yaşanmaması için Avrupalı yetkililerin geçici ticaret engelleri getirmesi gerektiğini savunuyor. Bununda yanında Yunan ilaçlar tedarik zincirinin karmaşıklığı da ilaç temini konusunda başka bir risk oluştuyor. Zira ticaret sistemlerinde meydana gelecek bir genel bir sorun ilaç tedariğini de doğrudan etkileyecek gibi görünüyor.

BİR ÜLKE DAHA İFLASIN EŞİĞİNDE    BİR ÜLKE DAHA İFLASIN EŞİĞİNDE

Yunanistan, dünya ilaç satışlarının yüzde 1'inden azını temsil etse de komşuda yaşanacak sıkıntının etkisinin büyük olacağı söyleniyor. Tekrar ihracat ve diğer ülkelerin Yunanistan'daki fiyatlara göre kendi fiyatlarını ayarlamaya çalışmaları olasılığı piyasanı en büyük endişelerinden biri olarak göze çarpıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler