YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkram Bağcı: İngiltere'ye gizli bir el yardım etmeye çalışıyor
İkram Bağcı, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin ABD veya dünyanın önde gelen ekonomik güçlerinin gizli bir yardımı sayesinde gerçekleştiğini ifade etti.
İkram Bağcı: İngiltere'ye gizli bir el yardım etmeye çalışıyor
25 Haziran 2016 / 10:05 Güncelleme: 25 Haziran 2016 / 10:15

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın moderatörlüğünü yaptığı 'Gözden Kaçanlar' programına konuk olan Ekonomist Dr. M. Levent Yılmaz ve gazeteci İkram Bağcı İngiltere'deki tarihi referandumun ardından çıkan sonucun Türkiye ve dünya gündemine olabilecek etkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

İşte programda konuşulanlardan önemli satırbaşları:

İNGİLTERE'NİN AB'DEN ÇIKMASININ ETKİSİ NASIL OLACAK?

Levent Yılmaz, İngiltere'nin AB'den çıkmasının tüm dünyada büyük etkilerinin olucağını dile getirerek, "Fransız ihtilali bir kültürel şok yaratmıştı Avrupa'ya. İngiltere'nin AB'den çıkması da en az onun kadar bir etkisi olacak gibi görünüyor. 

Avrupa Birliği'nin teorik olarak bittiğini, AB'yi AB yapan felsefenin ortadan kalktığını, AB'nin özellikle İslamafobi ve mültecilerin gelmesiyle beraber insani yönünün tamamen ortadan kalktığını gördük .Birlikte yaşamak, farklı inançtan insanların bir araya gelmesi, inanç özgürlüğü ve hürriyeti tamamen hikayeymiş. 

Bugün itibariyle , özellikle mültecilerin Avrupa'ya hareketi, İslamafobi ve diğerleri birleşti ve ortaya bu sonuç çıktı. Yarın itibariyle Almanya, Fransa ve herkes , AB ile devam etmeli miyiz, diye düşünüyor. Bu sistemik bir kırılmalıdır. 

Bu kırılmanın temelleri özellikle 2000'li yılların başından itibaren atıldı. Dünyanın ekonomik ağırlık merkezi Batı'dan Doğu'ya doğru hareket etti. Çünkü dünyanın ekonomik ağırlık merkezi neresiyse siyasi ağırlık merkezi de orası oluyor. 2000 yılından sonra hızlanan süreç ağırlık merkezini hızla Doğu'ya doğru hareket ettirdi. Ayrılık kararının ardından piyasalarda hemen hızlı bir tepki geldi ama o tepki İngiltere hemen çıktı diye değil, o tepkinin arkası gelecek diye.

Bundan sonra görüyoruz ki AB'yi AB yapan değerler hem de bu gelir adaletsizliğin çok yüksek olduğu sistem tamamen çatırdamış görünüyor.

AB TEORİSİ VE FELSEFESİ ÇÖKTÜ!

Yılmaz, verilen sözlerin yerine getirilmesi, açılan hesapların kapatılması için Cameron ve Merkel'in Türkiye'ye gelmekten başka çarelerinin olmadığını "Birleşik Krallığı birleştiren şey Osmanlı'yı birleştiren şey gibi değildi. Osmanlı'da bir gönül birliği vardı. Osmanlı gittiği hiçbir yerde İslam'ı dayatmadı kimseye. Birleşik Krallık dediğimiz ülkenin birleşikliği sömürgecilik üzerine kurulu. İlk düştüğü anda her yerden darbe yiyecekler. Bu bizim işimize yarar mı diye bakmamamız gerekiyor. Bir sorun bütün dünyayı entegre etkileyebiliyor. 

Türkiye bu dönemi büyük bir güce çevirebilir. Şu anda İngiltere'siz AB'nin, ayakta kalabilmesi ve yoluna devam edebilmesi için tek şart ve yol Türkiye'yle hızlı bir entegrasyon, Türkiye üzerinden Doğu'yla entegrasyon. AB bunu yaptı kısa bir süre daha zaman kazanır. Eğer yapmazsa da sonuçları çok ciddi derecede etkileyecektir. 

Türkiye öyle bir noktada duruyor ki her anlamda, Ortadoğu'ya baktığımızda İslam'ı bütünleştiren bir yapı var, Doğu'ya baktığımızda Türk coğrafyası var. Türkiye tam bu ekonomik alanın ortasında duruyor. 

Şu anda Türkiye'nin iki tane proje yaptığı TANAP ve Kuzey Irak Projelerinin büyüklüğü 100 milyon dolar. Türkiye'ye gelmekten başka çareleri yok

AB'yi çatırdatan iki önemli konu vardı. Yunanistan ve mülteci hareketliliği. Geldiğimiz noktada AB felsefesi ve teorisi çöktü. Bundan sonra ayakta kalmak istiyorlarsa, Merkel Antep'e gelecek mülteci konusu çözülecek. Cameron Beştepe'ye gelecek bu sorunlar çözülecek. 

Türkiye 3000 yılından önce AB'ye giremez diyorlardı. Şimdi gelip 'Şu AB'yi kurtaralım' diyecek Cameron. Merkel'de verdiği sözleri yerine getirecek. Başka çaresi yok." şeklinde açıkladı.

İNGİLTERE'YE GİZLİ BİR EL YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYOR

İngiltere'nin AB'den çıkma kararının onlar adına verilmiş bir kurtarma adımı olduğunu söyleyen İkram Bağcı, "Görünmeyen bir el İngiltere'yi batan geminin içerisinden çekip aldığını söyleyebiliriz. Bu eli ABD olarak ya da dünyanın önde gelen ekonomik şirketlerine bağlayabiliriz. İngiltere'yi önceden de kurtarıyor olabilirler.

Çünkü ABD'nin AB'yi uluslaştırmaya yönelik bir çok faaliyetleri var. Özellikle Suriye'de ve Ortadoğu'da birçok mültecilerin, Türkiye üzerinden ve ya kıyılarından AB'ye yönlendiren bir gücün de ABD destekli organizasyonun da bir payı.

İngiltere günümüz itibariyle 50 milyon dolar zarar etti, ekonomik anlamda kayıpları var. İleri vadede kazançlı çıkabilir. İskoçya, Fransa gibi ülkeler de AB'den çıkması durumunda ortada bir enkaz yığını kalacak. Cumhurbaşkanımızın da söylediği, 'Siz kendi dertlerinizle baş başa kalacaksınız' söyleminde de belirttiği gibi artık kendi dertleriyle baş başa kalma sürecine başladılar" dedi.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler