YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki yüzlü dünya Nijerya'yı görmedi
Paris'te yaşanan saldırıda 12 kişinin ölümü için ayağa kalkan dünya, Nijerya'da yüz kişinin kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı görmezden geldi.
İki yüzlü dünya Nijerya'yı görmedi
09 Ocak 2015 / 20:11 Güncelleme: 09 Ocak 2015 / 20:26

Kanal A Muhabiri Mustafa Kömürcü'nün haberi:

Paris'teki saldırı sonrası tüm televizyonlar son dakika yazısını saatlerce ekrandan çekmedi. Saldırının öncesi ve sonrası ve bundan sonra nasıl sonuçlar doğuracağı sürekli tartışıldı.

Saldırıdan dakikalar sonrası açıklamalar peş peşe geldi. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ülkeleri, Avrupa Birliği ve NATO saldırıyı şiddetle kınadığını, Fransa'da her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.

İslam ülkeleri de saldırı sonrası kınama mesajı yayımladı özellikle darbeci cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi'nin yönettiği Mısır'ın mesajı dikkat çekiciydi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri,terörle mücadelede Fransa'nın yanında olduklarını üstüne basarak vurguladı.

Saldırının ertesi gününde dünyanın önde gelen gazeteleri Paris saldırısını manşetine taşıdı. Türkiye'de de durum farklı değildi. Paris haberi büyük puntolarla verildi.

"Paris'e vahşetle döndüler", "Dünya şokta", Paris'te katliam, Avrupa'nın 11 Eylül'ü, "Yine El Kaide", "Paris'in göbeğinde terör" gazetelerin manşetlerini süsleyen başlıklardı. Gazetelerin iç sayfalarında ise olay daha geniş bir şekilde enine boyuna yazılıp çizilerek anlatıldı.

Dün akşam saatlerinde ise Boko Haram örgütünün Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Baga kentine gerçekleştirdiği saldırıda 100 kişi hayatını kaybetti. Aslında önce 2 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği haberi gelmişti. Paris'te 12 kişinin öldüğü saldırıyla ilgilenmeye devam eden televizyon kanalları Nijerya'da iki binden fazla kişinin hayatını kaybettiği haberini umursamadı. Ancak daha sonra ölenlerin sayısının 100 olduğu bilgisi geldi.

Saldırının üzerinden iki gün geçmesine rağmen bugün de hem dünyada  hem de Türkiye'deki gazetelerin manşetleri Fransa haberleriyle doluydu. Saldırı köpürtülerek verilmeye devam edildi. Gazeteler ikinci günde "Kalemler susmaz", "İnsan değilsiniz",Terörist avı", "Binlercesi Avrupa'da" başlıklı manşetlerle haberleri duyurdu.

Nijerya'da 100 kişinin kişinin hayatını kaybettiği saldırı Fransa'da 12 kişinin öldüğü saldırı kadar dikkat çekmedi. Türk medyası saldırıyı neredeyse görmezden geldi. Hiçbir manşette yer almayan haber gazetelerin son sayfalarına doğru küçük kutucuk şeklinde duyuruldu. Paris saldırısını tüm sayfa olarak gören bazı gazeteler, Nijerya'daki saldırıyı küçük köşelerde iddia olarak verdi.

Paris için adeta seferber olan dünya ülkeleri de Nijerya'da yüz kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı görmezden geldi. Paris için ikinci mesajı yayınlayan Avrupa ülkeleri ve ABD Nijerya için adeta dilini yuttu. Saldırıyı tek kınaya ülke ise Türkiye oldu. Saldırının hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı yazılı açıklamayla saldırıyı şiddetle kınadığını dile getirdi.

Paris saldırısının sonrasında gerçekleşen Nijerya saldırısı dünyanın iki yüzlülüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.12 kişinin ölümü için avazı çıktığı kadar bağıran dünya yüz kişinin hayatını kaybettiği Nijerya'yı adeta görmezden geldi.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

20:53
 // Rasim DUMAN
Paris'teki saldiri ile ayni gune denk gelen Nijerya'daki katliama Bati dunyasindan neden ses gelmiyor? Bizim Kartel Medyasi ve yeni comezleri Paralel medya neden canli yayin yapmiyor? Bu tutumlari neyi isbat ediyor. El Kaide'yi de, İsid'i de, Boko Haram'i da ABD-İsrail-İngiltere uclusu kurdular ve kendi milli menfaatleri istikametinde kullaniyorlar. Ah benim, futbol maclari ile beyni uyusturulmus saf milletim, bu hakikatleri bir gorebilsen......
09 Ocak 2015 20:53
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler