YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki ülke BMGK geçici üyeliğini paylaşmak için anlaştı
İki ülke BMGK geçici üyeliğini paylaşmak için anlaştı
29 Haziran 2016 07:04
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) 2017-2018 yıllarında görev yapacak beş geçici üye için BM Genel Kurulu'nda seçim yapıldı.

Gizli oyla gerçekleştirilen seçimin ilk iki turu sonunda Afrika grubundan Etiyopya, Latin Amerika ve Karayipler grubundan Bolivya, Asya-Pasifik grubundan Kazakistan, Batı Avrupa ve diğerleri grubu için ayrılan iki koltuktan birisi için İsveç geçerli oyların üçte ikisini alarak Konsey'e seçildi.

Bu gruba ayrılan ikinci koltuk için ise Hollanda ve İtalya yarıştı. İlk tur oylamada 125 ülkenin desteğini alan Hollanda ile 113 ülkenin desteğini alan İtalya geçerli oyların üçte ikisi olan 128'e ulaşamadıkları için seçim tekrarlandı.

5. tur oylamada iki ülke de 95'er oy alınca seçim kilitlendi.

Verilen arada iki ülke dışişleri bakanları üyeliği birer yıl süreyle paylaşma konusunda anlaştı. Buna göre 2017 yılında İtalya, 2018 yılında ise Hollanda, BMGK'da Batı Avrupa ve diğerleri için ayrılan üyeliği üstlenecek.

Bu planın hayata geçmesi için önce Batı Avrupa ve diğerleri grubunun anlaşmayı onaylaması daha sonra da bunun BM Genel Kurulu'nda oylanması gerekiyor. 

Prosedürlerin tamamlanması için Batı Avrupa ve diğerleri grubunun bugün toplanarak öneriyi görüşmesi bekleniyor.

1 Ocak 2017'de göreve başlayacaklar 

Her yıl 5'i yenilenen geçici koltuklara seçilen üyeler 1 Ocak'ta göreve başlayıp ikinci yılın 31 Aralık tarihinde üyelikten ayrılıyor.

Halen Konsey'de görev yapan geçici üyelerden Venezuela, Malezya, Yeni Zelanda, İspanya ve Angola 31 Aralık'ta Konsey'den ayrılacak.

Bu yıl başında göreve başlayan geçici üyeler Japonya, Ukrayna, Uruguay, Mısır ve Senegal'in görev süreleri ise 31 Aralık 2017'de sona erecek. 

BM'nin temel karar alma organı olan 15 üyeli Güvenlik Konseyi'nin 10 geçici üyesinden beşi her yıl yenileniyor. Seçilen yeni üyeler 1 Ocak 2017'de Konsey'e katılacak ve 31 Aralık 2018'e kadar görevde kalacaklar. 

BMGK'da ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa daimi üyeler olarak yer alıyor ve bu üyelerin karar tasarılarını veto yetkisi bulunuyor. Geçici üyelere ise veto yetkisi tanınmıyor.

Türkiye en son 2009-2010 yıllarında Batı Avrupa ve diğerleri grubundan seçilerek Konsey'de görev yapmıştı. 2015-2016 yılları için de aday olan Türkiye, İspanya ve Yeni Zelanda'yı geçememişti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler