YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki ülke arasında savaş rüzgarları
İki ülke arasında savaş rüzgarları
23 Kasım 2010 09:44
Kuzey Kore'nin, G.Kore deniz sınırına açtığı top ateşi iki Kore arasında gerilime neden oldu. G.Kore'nin de buna karşılık vermesiyle başlayan top ateşinde ada halkı tahliye edilmeye başlandı.

Kuzey Kore'nin, Güney'le arasındaki deniz sınırına açtığı top ateşinin ardından Güney Kore'nin de cevap verdiği ve bir saat süren karşılıklı top ateşi sırasında ada halkının tahliye edilmesine başlandığı, adadaki 60-70 kadar evin alev aldığı belirtildi.

Güney Kore, 1 askerinin öldüğünü, 3'ü ağır olmak üzere 13 askerinin de yaralandığını duyurdu. 

Kuzey'in, deniz sınırının 3 kilometre güneyindeki Yeonpyeong adasına onlarca top isabet ettiği belirtiliyor. Yaklaşık 1200-1300 kişinin yaşadığı adada, 60-70 ev de alev aldı.

Karşılıklı ateşin bir saat sürdükten sonra aniden kesildiği belirtildi.

Güney Kore, top ateşinin ardından savaş uçağını havalandırarak, jeti batı kıyısına konuşlandırdı.

Güney Kore Merkez Bankası, Kuzey'in topçu ateşinin piyasalara muhtemel etkisini belirlemek üzere acil toplanacağını açıkladı.

Çin yönetimi, aralarındaki gerilim yeniden tırmanan Kuzey Kore ve Güney Kore'ye barışa katkı yapmalarını çağrısında bulunurken, Rusya da Kore yarımadasındaki "tehlikeli tırmanış" konusunda uyarıda bulundu.

İki ülke, 1950-53 Kore savaşından sonra barış anlaşması imzalamadığı için teknik olarak savaş halinde bulunuyor.

G.KORE JETLERİNİ HAVALANDIRDI

Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait bir adaya top ateşi açmasının ardından Güney Kore F-16 savaş uçaklarını havalandırdı.

Güney Kore'nin YTN televizyonu, iki ülke arasındaki sınırın yakınında açılan top ateşininin ardından Güney Kore'nin karşılık verdiği ve Savunma Bakanlığı'nın alarma geçtiğini duyurdu.

YTN televizyonu haberinde, 1200-1300 kişinin yaşadığı Yeonpyeong adasına açılan top ateşinde iki kişinin yaralandığı, çok sayıda evin de ateş aldığı belirtilmişti.

Yonhap ajansının haberinde ise olayda 4 kişinin yaralandığı bildirildi.
AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler