YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki günde çığ altında 128 kişi hayatını kaybetti
İki günde çığ altında 128 kişi hayatını kaybetti
25 Şubat 2015 21:56
Afganistan'ın Pençşir kentinin değişik bölgelerinde, çığ düşmesi sonucu ölenlerin sayısı 128'e ulaştı.

Pençşir Valisi Abdul Rahman Kabiri, iki günden beri yoğun kar yağışı nedeniyle kentin değişik bölgelerinde onlarca çığ düştüğünü ve şimdiye kadar 128 kişinin öldüğünü söyledi. 

Yaklaşık 40 kişinin yaralandığını belirten Kabiri, onlarca kişinin çığ altında kaldığını, arama kurtarma ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Afganistan'ın merkez ve kuzeyinde meydana gelen çığ düşmesi olayları sonucu her yıl çok sayıda kişi hayatını kaybediyor.

Dışişleri Bakanlığından başsağlığı

Dışişleri Bakanlığından, Afganistan'ın Pençşir vilayetinde meydana gelen çığda yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulunuldu. 

Bakanlık'tan yapılan açıklamada "Afganistan’ın Pençşir vilayetinde dünden bu yana meydana gelen çığ felaketlerinde ilk belirlemelere göre yüze yakın kişinin hayatını kaybettiği, yaralılar bulunduğu ve çok sayıda kişinin kaybolduğu derin üzüntüyle öğrenilmiştir" denildi. 

Türk halkının öteden beri sevinçte ve kederde birlikte olduğu kardeş Afgan halkının acısını yürekten paylaştığı bildirilen açıklamada şu ifadeye yer verildi: 

"Söz konusu facia nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifa dileklerimizi sunuyor, kaybolanların en kısa sürede salimen bulunmalarını temenni ediyoruz."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler