YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IKBY'den 3 PKK'lının öldürülmesine kınama
IKBY'den 3 PKK'lının öldürülmesine kınama
11 Ocak 2013 17:10
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Paris'te aralarında terör örgütü PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadının öldürülmesini kınadı.

IKBY Sözcüsü Sefin Dizai, yaptığı yazılı açıklamada, Paris'te dün sabaha karşı meydana gelen cinayetleri kınayarak, Fransa'dan olayı soruşturmasını istedi.

Kürt meselesinin şiddetten uzak bir şekilde çözülmesi gerektiği vurgulanan ve Fransa hükümeti ile emniyet yetkililerinin olayı soruşturmaya çağrıldığı açıklamada, ''Şimdiye kadar olayı üstlenen olmadı, olayın failleri ile ilgili belirsizlik var. Bu sebeple IKBY soruşturmanın sonucunu bekliyor'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, olayın Ankara ve PKK arasındaki görüşmelere etkisi konusunda olay netleşmediği için bir şey söylenemeyeceği belirtilirken IKBY'nin, Türkiye'de Kürt meselesinin diyalog ve anlayışla barışçıl bir şekilde çözülmesinden yana olduğu vurgulandı.

Paris'in merkezi mahallerinden birinde bulunan "Kürdistan Enformasyon Bürosu"nda dün sabaha karşı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez isimli 3 kadın, kimliği belirsiz kişilerce başlarından vurularak öldürülmüştü.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler