YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IKBY Parlamentosu Kerkük'te büro açtı
IKBY Parlamentosu Kerkük'te büro açtı
16 Ekim 2014 23:24
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, Irak ordusunun çekilmesinin ardından 12 Haziran'da Peşmergenin kontrolüne giren Kerkük’te büro açtı.

Büronun açılışına IKBY Parlamentosu Başkanı Yusuf Muhammet Sadık, Kerkük Valisi Necmettin Kerim ve bir grup milletvekili katıldı.

Yusuf Muhammet Sadık, açılışta yaptığı konuşmada “Bu büro, Kerkük ile Kürdistan bölgesi arasında bir köprü görevi görecek ve hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm Kerküklülerin sesini Kürdistan Parlamentosu'na taşıyacaktır” dedi.

Kerkük’ün tartışmalı bölgelerden olduğunu hatırlatan Sadık, idari olarak kentin statüsünü netleştirmek için Irak hükümetiyle görüşmelerini sürdürdüklerini ifade etti. Kentin sınırlarını Peşmergenin koruduğunu belirten Sadık, Kerkük’ün bir Kürt şehri olduğunu savundu.

Vali Necmettin Kerim de Kürt Parlamentosunun, Kerkük'te şube açması girişimini önemli bir gelişme olarak karşıladığını söyledi.

Kürt Bölgesel Yönetiminin, Kerküklüleri her yönden desteklemesinin önemine vurgu yapan Kerim, “Parlamentonun, etnik, din ve mezhep ayrımı yapmadan Kerkük'teki tüm kesimlere güven vermesi gerekiyor. Burada yaşayan Türkmen, Arap, Kürt, Kildani ve Asuriler, Kürdistan yönetimindeki gerçek yerlerini görmeli. Bu da bölgenin, Kerkük'e yaklaşım tarzıyla gerçekleşecektir” diye konuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler