YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İİT'den İsrail'e sert tepki
İİT'den İsrail'e sert tepki
15 Ocak 2013 14:13
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail'in Hz. İbrahim Camisi'ne zorla girmesine tepki gösterdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail Evimiz Partisi Genel Başkanı Avigdor Liberman'ın Filistin'in el-Halil kentindeki tarihi Hz. İbrahim Camisi'ne zorla girmesini ''saygısızlık'' olarak dile getirirken, bu adımların kışkırtıcı ve İslam'ın kutsal değerlerine saldırganca tavır olduğuna dikkati çekti. 

Bu adımlardan İsrail yönetimini sorumlu tutan İhsanoğlu, bunun yansımalarının İslam'ın kutsal değerlerine karşı çeşitli saldırganlıklara yol açacağını belirtirken, uluslararası toplumları ''derhal İsrail'in bu ihlallerine karşı harekete geçmeye'' çağırdı. İhsanoğlu, bu tip adımların bölgede tansiyonu yükseltmeye ve şiddeti beslemeye yönelik olduğunu vurguladı.

İsrailli politikacı Ariel Şaron da 28 Eylül 2000'de yaklaşık bin askerle birlikte Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya zorla girmiş, olay sonrası ikinci intifada başlamıştı.

Liberman'ın girdiği el-Halil Camisi'nde ise Barush Goldstien isimli aşırı sağcı bir Yahudi, 25 Şubat 1994'te cami cemaati üzerine ateş açarak 29 Filistinliyi katletmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler