YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İİT'den BMGK'ya Mescid-i Aksa çağrısı
İİT'den BMGK'ya Mescid-i Aksa çağrısı
15 Ağustos 2016 20:55
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK), İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını durdurması için acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

İİT'den yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Kudüs'te İslamın ve Hristiyanlığın kutsallarına yönelik saldırıları ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini durdurması için BMGK'dan acilen harekete geçmesi istendi.

İİT'nin, işgalci İsrail güçleri ve radikal Yahudi yerleşimciler tarafından tekrarlanan ihlalleri kınadığı belirtilen açıklamada, Müslümanların Aksa'ya girişlerindeki kısıtlamalar, Aksa muhafızlarının ve imar projesi yetkililerinin gözaltına alınması, restorasyona ve Gavanime kapısında şadırvan yapımına engel olunması da eleştirildi.

Parlamentolararası Kudüs Platformu'ndan kınama

Parlamentolararası Kudüs Platformu da Yahudi yerleşimcilerin dini ritüellerde bulunmak için Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerde bulunmasını şiddetle kınadı.

Platformdan yapılan yazılı açıklamada, Arap-İslam halkları ve hükümetlerine, bütün insan hakları savunucularına, adaletten yana olanlara ve barışseverlere suç çetelerine karşı tedbir alma çağrısında bulunuldu.

Kudüs'te bir grup Yahudi yerleşimci bugün İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmişti. Yüzlerce Yahudi yerleşimci, dün de Süleyman Mabedi'nin yıkılışının anıldığı "Tişa BeAv" adı verilen matem günü dolayısıyla İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmişti.

İsrail yönetimi 2003'ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Mescid-i Aksa'nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanların girişlerine yaş sınırlaması getiriyor.

Birçok radikal İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i Şerif'in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler