YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhvan barışçıl çizgisinden asla çıkmayacak
İhvan barışçıl çizgisinden asla çıkmayacak
23 Mayıs 2015 20:46
Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı Resmi Sözcüsü Mahmud Gazlan, 22 ay sonra yaptığı ilk açıklamada "İhvan, barışçıl çizgisinden asla çıkmayacak" dedi.

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Resmi Sözcüsü Mahmud Gazlan, ülkede gerçekleştirilen darbenin ardından, darbe karşıtlarının toplandığı mekan olan Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'ndaki kanlı müdahaleden yaklaşık 2 yıl sonra ilk kez, İhvan'ın son günlerde verilen "idam kararları" karşısında izleyeceği metoda ilişkin bir makale yazdı. 

İhvan'a ait bir internet sitesinde kaleme aldığı makalede Gazlan, barışçıl metodun İhvan'ın sabit değerlerinden biri olduğunu vurgulayarak, şiddete yönelmeyeceklerini ve barışçıl çizgiden asla çıkmayacaklarını belirtti. 

Gazlan, insanların yaklaşık 90 yıldır İhvan'la kurdukları gönül bağında "barışçıl duruşun" etkisi olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Barışçıl olmak ve şiddeti durdurmak bizim değişmez değerlerimizdendir. İhvan, 90 yıldır devam etmesini ve gücünü barışçıl çizgisinden alıyor. İnsanları İhvan'ın etrafında kenetlenmeye iten sebep de barışçıl metodumuzdur."

"Yenilgiye uğramanın sebebi, şiddettir"

Halkların barışçıl olmasının silahtan bile güçlü olduğu görüşünü dile getiren Gazlan, "Yenilgiye uğramanın ve yok olmanın sebebi şiddettir. Önümüze 90'lı yıllarda yaşanan Cezayir, Suriye'deki Hama ve Ürdün'deki "Kara Eylül" tecrübeleri var. Tüm bu deneyimler, şiddetin başarısızlığını gözler önüne serdi" ifadesini kullandı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler