YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İğrençliğin bu kadarına pes!
İğrençliğin bu kadarına pes!
13 Ocak 2012 10:55
ABD askerleri, Irak'taki Ebu Gureyb skandalından sonra bu kez Afganistan'da insanlık dışı bir olaya imza attı. 4 Amerikan askerinin, Taliban cesetlerinin üzerine idrar yaptığı görüntü infiale yol açtı....

 

ABD askerleri tarafından Irak'taki Ebu Gureyb Cezaevi'nde mahkumlara yapılan işkenceler hafızalarda yerini korurken, Afganistan'da yaşanan başka bir skandal dünya gündemine bomba gibi düştü. İnternette hızla yayılan ABD askerlerinin Taliban üyelerinin cesetlerinin üzerine idrarlarını yaptığı görüntü büyük öfkeye yol açtı. İlk kez 2009 yılında internette paylaşılan, ancak yeni dikkati çeken video kaydında, Amerikan askeri olduğu belirtilen 4 kişilik üniformalı bir grubun, Taliban oldukları sanılan, kanlar içerisindeki üç Afgan'ın cesedinin üzerine idrarını yaptıkları, bir yandan da şakalaştıkları görülüyor. Videoyu izleyen binlerce kişi ABD'yi eleştiri yağmuruna tutarken, ABD Donanması sözkonusu birliğin ve askerlerin kimliklerinin tespit edildiğini ve soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. Olayı kınayan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da eylemi yapanlardan hesap sorulacağını ifade etti.

'YÜZLERCE VAKA BiLiNMiYOR'

Afganistan'da Taliban örgütü, video görüntülerinin "barbarca" olduğunu kaydetti. "10 yıldır ortaya çıkmayan buna benzer yüzlerce eylem var" diyen Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, görüntüleri kınadıklarını belirtirken, diğer taraftan yaşanan bu olayın barış görüşmelerini engellemeyeceğini de söyledi. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de videodan "son derece rahatsız olduğunu" söyledi, sorumlulara en ağır cezanın verilmesini istedi.

CENEVRE SÖZLEŞMESİ'NE AYKIRI

Görüntülere bir tepki de Afganistan'da görev yapan Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nden (ISAF) geldi. ISAF tarafından yapılan açıklamada, "Bu saygısız davranış açıklanamaz ve koalisyon güçlerinden beklediğimiz yüksek ahlaki ölçütlerle örtüşmemektedir" denildi.

Bu arada Amerikalı Müslümanların en büyük insan hakları örgütlerinden Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Avad da olayı kınayarak ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'ya bir mektup yazdı. İngiliz Guardian gazetesi, insanlıkla bağdaşmayan bu görüntülerle ilgili haberinde, "ABD askeri yasalarının da kabul etttiği" Cenevre Sözleşmesi'ne gönderme yaparak, savaş alanında cesetlere dahi zarar verilmemesi gerektiğini hatırlattı. ABD'li askerlerin yaptığı bu saygısızlığın, savaş suçu anlamına geldiği belirtiliyor. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler