YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İflas eden Yunanistan’da lüks mallar satış rekoru kırdı!
İflas eden Yunanistan’da lüks mallar satış rekoru kırdı!
10 Temmuz 2015 08:48
Komşu battı! Yunanlılar "Paramızın değeri düşecek" deyip lükse yatırım yapmaya başladı. En çok da dünyaca ünlü bir Fransız markasının çantaları satıldı! Krizdeki ülkenin insanları "Parasız kalırsak çantaları satarız" yorumunu yaptı!

Yunanistan'ı kriz sardı. Avrupa Birliği ile Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan 323 milyar euroluk borç, Komşu'yu batırdı. Yunanlılar, yeni kurtarma paketinin de işe yaramayacağını anlattı. Parası olanlar ise Euro'nun değerinin düşeceğinden ya da Drahmi'ye dönülmesi durumunda ellerinde yanlış para biriminin kalacağından endişe etmeye başladı. Bu nedenle vatandaş kendi kurtarma paketini hazırladı.

Yunanlılar ellerindeki parayı lüks tüketime yatırdı. En çok da Fransa'nın dünyaca ünlü bir markasına rağbet vardı. Bu markanın özellikle çantaları yok sattı. O çantalardan birini alan Sofia Marcoulakis "Elimde değersiz bir para kalacağına marka bir çantanın bulunması daha avantajlı. Ayrıca Avrupa Birliği'nden çıkarsak o marka bir daha Yunanistan pazarına girmez" yorumunu yaptı.

Chris Dako adlı garson ise o markanın ayakkabısını aldığını açıkladı. "Paramı alacaklarsa, onlardan önce ben harcayayım" ifadelerini kullandı. Öte yandan varlıklı Yunanlılar ise paralarını geleneksel yerlerde tutmaya başladı. Eurobank'ın eski Yatırım Başkanı Kostas Theodoropulos, Yunan bankalarından çekilen paraların yüzde 40'ının yabancı hesaplara aktarıldığını açıkladı.

ZENGİN İŞİ

Fransa'nın dünyaca ünlü moda markasının, parfümden tekstil ürünlerine, çantadan ayakkabıya kadar pek çok alanda ürünü bulunuyor. Markanın çantaları, tam anlamıyla kendi akımını yaratıyor. Ancak bu çantaların fiyatları dudak uçuklatıyor. O markaya ait sıradan bir çantanın fiyatı 2 bin Euro'dan (Yaklaşık 6 bin TL) başlayıp 500 bin Euro'ya kadar çıkabiliyor.

İYİ TATİLLER VARUFAKİS

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis istifa etti. Motorsikletine binip bir bara gitti. Ancak bu onu kesmedi. Varoufakis şimdi de tatile çıkmaya karar verdi. Ülkesi krizde olan Varoufakis'in Karayipler'e tatile gideceği öğrenildi. Bu durum Yunanistan'da büyük tepkiye yol açtı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler