YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbrahimi'den BM'ye Suriye çağrısı
BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Güvenlik Konseyi'ne Suriye konusunda harekete geçme çağrısı yaptı.
İbrahimi'den BM'ye Suriye çağrısı
30 Ocak 2013 / 07:50 Güncelleme: 30 Ocak 2013 / 08:10

İbrahimi, Güvenlik Konseyi'ne kapalı oturumda Suriye'deki son gelişmelere ilişkin brifing verdi.

Oturumun ardından basın toplantısı düzenleyen İbrahimi, Suriye'deki duruma ilişkin kendi gözlemlerini ve düşüncelerini Güvenlik Konseyi üyelerine aktardığını söyledi.

Durumun aciliyetini ve önemini Konsey üyelerine anlatmaya çalıştığını dile getiren İbrahimi, "Suriye her geçen dakika harap oluyor. Bölge son derece kötü bir duruma sürükleniyor. Bu sorun bütün dünyayı ilgilendiriyor. Güvenlik Konseyi'nin 'biz Suriye konusunda anlaşamıyoruz' diyerek zaman geçirme lüksü yok" diye konuştu. 

Cenevre Deklarasyonu'nda yer alan bir çok unsurun hayata geçirilemediğini aktaran İbrahimi, "Güvenlik Konseyi'ne harekete geçme çağrısı yapıyorum. Kendilerine bazı önerilerim oldu" dedi.

İbrahimi, BMGK'ya sunduğu önerilerin sorulması üzerine, herhangi bir karar tasarısından bahsetmediğini, Konsey tarafından yapılması gerektiğini düşündüğü bazı şeyleri üyelere anlattığını kaydetti.

Cenevre'de kabul edilen bildiride geçiş hükümetine ilişkin net olmayan ifadeler olduğunu dile getiren İbrahimi, "Güvenlik Konseyi'nden bu muğlaklıkların kaldırılmasını istedim. Bence bütün güç ve yetki geçiş hükümetinde olmalı" diye konuştu.

İbrahimi, Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle yemekte de biraraya geleceklerini ve burada detayları görüşmeye devam edeceklerini belirtti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler