YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbadi'ye "ülkeye geri dön" çağrısı
İbadi'ye "ülkeye geri dön" çağrısı
16 Nisan 2015 16:51
Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Başkanı Hakim el-Zamili, resmi temaslar için Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bulunan Başbakan Haydar el-İbadi'ye, "ülkeye geri dön" çağrısı yaptı.

Zamili, yaptığı açıklamada, ABD'de bulunan Başbakan İbadi, Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi ve Milli Güvenlik Müsteşarı Falih Feyyad'ı, DAEŞ'in kuşattığı Enbar'daki 'kritik' durumdan ötürü ziyaretlerini yarıda kesip ülkeye geri dönmeleri gerektiğini savundu.

Yazılı açıklamada sözlerine yer verilen Zamili, "İbadi, Ubeydi ve Feyyad, DAEŞ'in ele geçirdiği kentlerden püskürtülmesi ve terörle mücadele için işgalci ABD'deki ziyaretlerini yarıda kesip ülkeye geri dönmeliler" dedi.

Zamili, ABD ile güvenlik anlaşmalarının ülkeye yarar getirmeyeceğini savunarak, "Irak, önceki anlaşma ve öne sürülen yardımlar ne elde etti ki diye soruyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan İbadi'nin, resmi ziyaret için beraberindeki heyetle Salı günü gittiği ABD temasları devam ediyor. Obama  ve diğer ABD'li yetkililerle ülkedeki terör ve bölgedeki gelişmeleri ele alan İbadi'ye, Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi, Maliye Bakanı Hoşyar Zebari, Yüksek Öğretim Bakanı Hüseyin Şehristani, Milli Güvenlik Müsteşarı Falih Feyyad ve diğer yetkililer eşlik ediyor.


AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler