YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbadi: Kürtler petrolü bize verirse maaşlar ödenir
Irak Devlet Başkanı Haydar El-İbadi, Irakl Kürt yönetiminin kontrolündeki petrolün merkezi yönetime devredilmesi halinde, memur maaşlarını göndereceklerini söyledi.
İbadi: Kürtler petrolü bize verirse maaşlar ödenir
16 Şubat 2016 / 10:25 Güncelleme: 16 Şubat 2016 / 10:27

İbadi, Irak'ın devlet televizyonundaki bir programda yaptığı açıklamada, "Erbil'e memur maaşlarının gönderilmesi konusunda bir şartımız var. Eğer Kürdistan bölgesi ihraç ettiği petrolün tamamını merkez hükümetine teslim ederse, biz de memur maaşlarını göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

Kürt bölgesindeki memur maaşlarının ödenememesi konusunda şaşkın olduğunu belirten İbadi, "Kürdistan bölgesinin Ceyhan limanına ne kadar petrol ihraç ettiğini biliyoruz çünkü bu limandan günlük olarak bilgi elimize geçiyor. Kürdistan bölgesi şu anda tüm Irak petrolünün yüzde 16'sını ihraç ediyor ancak memur maaşlarını ödeyemiyor. Bu çok tuhaf bir durum çünkü 2015 yılından bu yana aynı petrol gelirinden memurlarımızın maaşlarını temin edebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Kürt bölgesindeki petrol ihracatı ve satışının şeffaf bir zeminde yapılmadığını eleştiren İbadi, "Petrol gelirine ne olduğunu bilmiyorum. Neden petrol geliri bir bankada tutulmuyor. Petrol geliri hakkında Kürdistan Maliye Bakanı'nın bile haberi yok" dedi.

IKYB BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

İbadi, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin gündeme getirdiği bağımsızlık referandumuna da değinerek, "Siyasi partiler aralarındaki ihtilaflardan dolayı bağımsızlık meselesini kullanıyorlar. Bazı siyasi taraflar bu meseleyi başkalarına karşı bir kart olarak kullanıyor. Başbakan olarak Irak'tan kopmanın Kürtler'in yararına olmayacağı kanısındayım" değerlendirmesinde bulundu.

Kimsenin Kürtler'in Irak'tan ayrılmasına sıcak bakmadığının altını çizen İbadi, "Birçok Avrupa devleti ve özellikle Almanya Irak'ın tek parça kalmasını destekliyor" dedi.

İbadi, Almanya'daki 52. Münih Güvenli Zirvesi görüşmeleri sırasında IKBY Başkanı Barzani ile yaptığı toplantıda özellikle bağımsızlık referandumunun ele alındığını belirterek, "Bu konuyu ağırlıklı olarak değindik çünkü Irak'ta referandum mekanizması ortada yok. Irak'tan ayrılmanın Kürt kardeşlerin çıkarına olmadığını belirttim" diye konuştu.

 // Rasim DUMAN
Hakikaten "tam bagimsiz" bir devletin lideri olduguna inansak, goruslerini belki dikkate alabiliriz. Halbu ki İrak, İran'in bir "peyk"i haline geldi ve sen orada bir "mustemleke valisi" pozisyonundasin. Daha arka planda ise ABD ve İNGİLTERE'yi net bir sekilde goruyoruz ve aslinda senin "sahibinin sesi" oldugunu biliyoruz. Tarih, bu cografyaya ihanet edenlerin hikayeleri ile dolu. Sen de oyle bir "hikayesin" !...
16 Şubat 2016 15:01
Haydar
 // uykucu
Firsatcilik ve kahpelik 1. Dunya Savasindan beri en degismez hususiyetinizdir....
16 Şubat 2016 Salı 13:59
 // emin
Petrölü ve gazı Türkiye üzrinden kendi satmak isteyen Barzaniden alıp yetmiş seksen yıllık süreyle Barzsniye devlet kurdurmak isteyen ülkelrin küresrl şirketlerine verilemedi diye bu ne sıkıntı bögle muhterem...
16 Şubat 2016 11:59
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler