YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hz Meryem göründü iddiası
Katolik dünyasının lideri Papa 16. Benedikt, Katolik dünyası için özel bir öneme sahip olan Portekiz’deki Fatima kentini ziyaret etti.
Hz Meryem göründü iddiası
13 Mayıs 2010 / 17:37 Güncelleme: 13 Mayıs 2010 / 17:37

Papa'nın, 13 Mayıs 1917'de Hz. Meryem’in çobanlık yapan 3 çocuğa göründüğü söylenen Fatima kentine ziyaretini on binlerce Katolik izledi. 16. Benedikt, ziyaretinin ilk gününde, Hz Meryem’in göründüğüne inanılan yerde inşa edilen Görünme Şapeli’ne geldi. Papa burada, Mehmet Ali Ağca’nın 29 yıl önce, 13 Mayıs 1981’de suikast girişiminde bulunduğu Papa 2. Jean Paul için dua etti.

2. Jean Paul, Ağca’nın kendisine sıktığı mermiyi Fatima’da Benedikt’in de ziyaret ettiği bir şapele armağan etmişti. Meydana ‘papamobil’iyle gelen Benedikt, burada on binlerce kişinin yoğun tezahüratıyla karşılaştı. Alanda bir konuşma yapan 16. Benedikt, dünyada yaşanan sorunlara değinmenin yanı sıra, kiliseye yönelik taciz iddialarıyla ilgili olarak da din adamlarına seslendi.

Papa, “İnanç dünyasında zayıflama görüldüğü ya da dinen uygun olmayan davranışlar sergilendiği zamanlarda, daha hassas ve dikkatli olun” dedi. Fatima’da düzenlenen tören, kalabalığın arasından geçen ve Katoliklerin güller atarak karşıladığı Meryem Ana heykelinin geçişiyle başladı.

Katolik inanışına göre Fatima, Hz Meryem’in, 13 Mayıs 1917’de, üç çoban çocuğa görünmesi ve 2. Jean Paul‘ün suikasta uğrayacağını, yıllar öncesinde haber vermesi nedeniyle Katolikler için özel bir yer olarak kabul ediliyor. Fatima, her yıl milyonlarca Katolik’i ağırlayan, dünyanın en ünlü ibadet yerlerinden bir tanesi. Hastalıklarına çare bulmak için ziyarete gelen birçok insan burada balmumundan yapılmış göz, kalp, ciğer gibi organları yanan ateşe atıp dua ederek hastalıklarına çare arıyor.  Papa’nın Fatima’daki ziyareti boyunca kilise sosyal hizmet görevlileri ve Portekizli piskoposlarla görüşmesi, ardından da Porto şehrindeki kutlamalara katılıp Vatikan’a dönmesi bekleniyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler