YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüsnü Mübarek öldü mü?
Hüsnü Mübarek öldü mü?
05 Aralık 2014 13:32
Mısır'ın eski lideri ve yüz binlerce Mısırlı'nın ölümüyle suçlanan Hüsnü Mübarek'in kaldırıldığı hastanede öldüğü iddia edildi.

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek, dönemin İçişleri Bakanı Habib Adli ve 6 yardımcısı hakkındaki davaların geçtiğimiz günlerde yapılan duruşmalarında, üçünden beraat, birinden zaman aşımı ve birinden de "hakkında dava açılamaz" kararı çıkmasının ardından, Mübarek hastaneye kaldırılmıştı.

Haber10 muhabiri Burak Öztürk’ün Mısırlı yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre Cuntacı Sisi hükümeti tarafından serbest bırakıldıktan sonra Maadi Askeri hastanesine kaldırılan Hüsnü Mübarek’in öldüğü iddia edildi.

Nasıl serbest bırakılmıştı?

Sanıkların, "25 Ocak Devrimi sırasında göstericileri taammüden öldürmek, öldürme girişiminde bulunmak" suçlamasıyla yargılandıkları davada Ağır Ceza Mahkemesi, Mübarek, Adli ve 6 yardımcısının beraatine hükmetti. Mahkeme ayrıca beraat kararının, "olayların gerçekleşmediği anlamına gelmediğini", konuya ilişkin kamu davası açılmasında sakınca görmediğini belirtmişti.

İkinci duruşmada ise bir önceki davayla ilgili hafif suç unsuru olarak görülen "sanıkların görevleri sırasında kamu malı ve yararını büyük zarara uğratmaya yönelik yanlışlara sebep olmak" suçlamasıyla açılan davadan da beraat kararı çıkmıştı.

Üçüncü beraat ise Temyiz Mahkemesi'nin, Mübarek'in dönemin Petrol Bakanı Samih Fehmi ile "İsrail'e ucuz doğalgaz satarak başkalarına kazanç sağlama ve kamuyu zarara uğratmak" davasında verdiği karar olmuştu.

Mahkeme ayrıca iş adamı Hüseyin Salim'in Mübarek ve oğullarına "5 villa hediye etmesi" suçlamasıyla açılan davanın zaman aşımına uğraması nedeniyle de sanıklar hakkındaki suçlamaların geçersiz olduğuna hükmetmişti.

Son olarak Kahire Ağır Ceza Mahkemesi, Mübarek hakkındaki "taammüden adam öldürme fiiline anlaşmalı olarak katılmak" suçlamasıyla görülen davada ise "Hakkında dava açılamaz" kararı aldığını açıklamıştı.

Mahkemenin bu kararının, 24 Mayıs 2011'de Mübarek'in aleyhindeki davada verilen "aleyhine cinai dava açılamaz" kararına binaen alındığı ifade edilmişti.

Mübarek en son 6 gün önce hastanede böyle görüntülenmişti:

rs1-179.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler