YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Husiler Aden'den geri çekiliyor
Husiler Aden'den geri çekiliyor
02 Nisan 2015 13:46
Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin düzenlediği hava saldırılarının ardından Husilerin Aden kentinden geri çekilmeye başladığı bildirildi

Aden'e doğru ilerleyen Husilerin yapılan hava saldırılarında büyük zayiat vermelerinin ardından geri çekilmeye başladıkları bildirildi. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin Yemen'deki Husi hedeflerine yönelik başlattıkları hava saldırılarında Husilerin kayıplar vermeye başladıkları kaydediliyor.

Yemen'in başkenti Sana'yı ele geçiren Husiler, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin bulunduğu güneydeki Aden kentine doğru ilerlemeye başlamıştı. Yemen'in en önemli liman kenti olan Aden, Suudi Arabistan'ın da petrol ihracatı için kullandığı liman kenti olarak biliniyor.

Husilerin Aden'e ilerlemesini engellemek isteyen Suudi Arabistan buradaki Husi gruplarına büyük hava saldırıları düzenlemeye başlamıştı. Bu hava saldırılarından dolayı kayıpları artan Husi grupların geri çekilme kararı oldığı ifade ediliyor.

Husilerle Aden'deki silahlı gruplar çatıştı: 10 ölü 

Yemen'in güneyindeki Aden ilinin farklı yerlerinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı halk direniş komiteleri ile Husiler arasında çıkan çatışmalarda 10 Husi milisinin öldüğü bildirildi.

Görgü şahitlerinden edinilen bilgiye göre, Aden'e bağlı Dar Sa'd, el-Mansura beldeleri ve Hurmekser bölgesinde Cumhurbaşkanı Hadi yanlısı halk direniş komiteleri ile Husiler arasında çıkan çatışmalarda 10 Husi militanı öldü, Husilere ait 3 tank imha edildi.

Öte yandan, El Kaide militanı oldukları düşünülen silahlı kişiler, Hadramevt iline bağlı el-Mukella kentindeki cumhurbaşkanlığı sarayı, merkez bankası şubesi ve merkezi cezaevine saldırdı. Bu sırada kentte 4 patlama meydana geldi ve yoğun ateş sesi duyuldu. Görgü tanıkları, silahlı kişilerin cezaevine saldırısının ardından hapisteki El Kaide militanlarını serbest bıraktıkları belirtildi.

Hava saldırılarında en az 19 kişi öldü

Suudi Arabistan öncülüğünde Aden'deki Husi hedeflerine düzenlenen hava saldırılarında en az 19 Husi milisinin öldürüldüğü kaydedildi.

Husilerin Aden'de ilerlemesinin ardıdan bölgede yaşayan birçok sivil evini terk ederken Aden'de bulunan El Kaide grupları ve Hadi taraftarı silahlı gruplarla Husiler arasında çatışmalar çıktı.
Aden'de son beş günde meydana gelen çatışmalar ve hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 122'ye yükseldiği belirtiliyor. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler