YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüseyin Gülerce'ye açık açık sordular
Hüseyin Gülerce'ye açık açık sordular
16 Aralık 2014 07:22
14 Aralık'ta Paralel Yapı'ya gerçekleştirilen operasyon kapsamında ifade veren Gülerce'ye açık açık sordular: "Fethullah Gülen'den talimat aldınız mı?"

Hüseyin Gülerce,ifadesi kapsamında savcıların 43 sorusunu yanıtladı. Fethullah Gülen’i tanıyıp tanımadıkları sorulan Gülerce'ye, yazısını yazarken Gülen’in düşüncelerinden faydalanıp faydalanmadıkları sorusu da yöneltildi

Gülerce'ye STV'nin dizileri soruldu

Hüseyin Gülerce’ye de 3 saatlik ifadesi boyunca 43 soru yöneltildi. Gülerce’ye avukatı olmadığı için İstanbul Barosu’na kayıtlı Avuket Fatma Tülek eşlik etti. Cumhuriyet Savcısı İrfan Fidan’ın sorularına yanıt veren Gülerce’ye, 22 sayfalık ifadesinde ilk olarak Fethullah Gülen ile tanışıklığı ve hangi tarihten itibaren tanıştığı soruldu. Gülerce’ye sorulan soruların büyük bir bölümü Samanyolu TV’de yayınlanan Tek Türkiye ve Şefkat Tepe dizisine ilişkin oldu.

Gülerce: Gülen'i çok yakından takip ederim

Gülerce’ye, “Sayın Fethullah Gülen ile ilgili demeçleri ve haberleri takip ediyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Gülerce bu soruya “Çok yakından takip ederim” yanıtını verdi. Ardından, Gülerce’ye, “Fahri Sarrafoğlu adlı kişiye 2009 yılında herhangi bir talimat verdiniz mi? Herhangi bir mesaj verdiniz mi?”, “Tahşiye adını biliyor musunuz?”, “Anlamını biliyor musunuz?”, “Rahle kelimesinin anlamını biliyor musunuz?, “Tahşiye ve rahle konusunda yazınız oldu mu?” soruları da yöneltildi.

Gülerce: Dizileri takip etmedim

Tahşiye Yayınevi’yle bir ilgisinin olup olmadığının da sorulduğu Gülerce, yayıneviyle bir ilgisi olmadığını ve sözü edilen dizileri de izlemediğini belirtti. Tek Türkiye ve Şefkat Tepe dizilerini izleyip izlemediği de sorulan Gülerce, “Tek Türkiye ve Şefkat Tepe’de karar kurulu var. Bu sahnedeki karanlık kurulla ilginiz, bilginiz var mı?”, “Oyuncular arasında geçen konuşmalarla ilginiz var mı?” soruları da yöneltildi.

Sorgudaki diyaloglar

Gülerce’ye yöneltilen sorular arasında Tek Türkiye dizindeki diyaloglar da yer aldı. Sorular aynen şöyle:

“2009 yılının 4’üncü ayında Samanyolu TV’de 64. bölümde Tek Türkiye dizisinde Karanlık Karar Kurulu oyuncuları arasında bir konuşma geçiyor.
X1 erkek: Yeni projemizin adı Tahşiye olacaktır.
Y1 bayan şahıs: Efendim özür dilerim ama bu nasıl bir eylem planı? İlk defa duyuyoruz
X1 erkek şahıs: Bu hareketin silahlı terör örgütü kapsamına alınmasını sağlayacağız
X2 erkek şahıs: Bu yerlere de terör eylemlerinde kullanılmış silahlar ve malzemeler bırakılıp baskınlarla bulunması sağlanacak.
X1 erkek şahıs: Beyler bu Tahşiye planıyla bizim üzerimize yeni dalgalar gelmeden biz onların üzerine irtica dalgalarıyla gideceğiz. şeklinde diyalogların geçtiği tespit edilmişti.
Dizinin 64. bölümünü seyrettiniz mi? Bu diyalogları hatırlıyor musunuz?”
“X1 şahıs: Anlaşılan ülkedeki bütün yapılanmamız anbean takip altına alınmış. Bu durumda deşifre olan şahısların etrafımızdan bir an evvel uzaklaşmasını sağlamalısınız. Selam söyleyin arkadaşlara. Şimdilik tevhitlerini bozmasınlar.
şeklinde diyalogların geçtiği gözlenmiştir. Burada sözü edilmek istenen nedir?”

‘Onaylama var mı?’

Gülerce’ye “Zaman Gazetesi yazarı Ahmet Şahin ve Bugün Gazetesi yazarı Nuh Gönültaş adlı kişilerle tanışıklığınız var mı?” sorusunu da yönelten Savcı Fidan, “Yazınızı yazdıktan sonra herhangi birinin onayına sunuyor musunuz?”, “Köşe yazılarınızı yazarken Fethullah Gülen, Hidayet Karaca ve Ekrem Dumanlı adlı kişilerden talimat alır mısınız?” diye de sordu.

Yazıda algı operasyonu var mı?

Habertürk’e konuşan Hüseyin Gülerce, “Soruların büyük bir bölümü Samanyolu TV’de yayınlanan dizilere ilişkindi” dedi. Gülerce, savcının kendisine yönelttiği sorulardan birini de şöyle anlattı: “6 Nisan 2009’da Fethullah Gülen sohbetinden sonra ‘Gülen neden uyardı?’ yazısıyla ilgili bir soru soruldu. Bu yazının algı operasyonu için yazılıp yazılmadığını sordular. Bu konu, Tek Türkiye dizisinde de benim yazımdan sonra işlenmiş. Ben 9 Nisan’da öğlen yazımı göndermişim. 9 Nisan akşamı da konu ele alınmış. Benim diziyi izledikten sonra yazıyı yazdığımı düşünüyorlardı. Kaldı ki ben diziyi izlememiştim. Gülen’in sözlerini ‘uyarı’ gördüğüm için yazdığımı söyledim.

"Paralel Yapı'nın İran takıntısı var"

"İran konusunda Fethullah Gülen dahil, Paralel Yapı'nın bir takıntısı olduğunu, Türkiye’nin İran’ın oyuncağı gibi gösterilmesinin gücüme gittiğini, bürokrasinin İran’la muta nikâhıyla bağlı olduğununun gösterilmesinin yanlış olduğunu söyledim. "

"Şov yaparak hakikati bulamayız"

"Türkiye ciddi bir süreçten geçiyor. Şov yaparak, meseleyi basın özgürlüğüne çekerek hakikati bulamayız. Çünkü ortada bir iddia var. Alnı secdeli insanlar tezgâh olma ihtimali kuvvetli bir operasyonla hapse atılmışlar. İşin doğrusunu yargı ortaya çıkaracak. Tahşiyeciler konusunda. Örgüt üyesi olmadığımı söyledim. Serbest bırakıldım.”

 

HABERTÜRK

özeleştiri
 // yorumum
farkındamısnız bu cemaatte eleştiriye hiç yer yok, kim eleştirirse cemaatten itibarı sarsılarak uzaklaştırılmış. Allah sizi bildiği gibi yapsın....
16 Aralık 2014 Salı 08:46
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler