YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Hür dünyanın lideri” muamelesi görüyor
“Hür dünyanın lideri” muamelesi görüyor
“Hür dünyanın lideri” muamelesi görüyor
12 Temmuz 2008 / 15:35 Güncelleme: 12 Temmuz 2008 / 00:00

Obama, ABD’nin petrol sorununu Afrika ile çözecek. ABD’nin Ortadoğu’da çok zaman kaybettiğini belirten enerji uzmanları, doğal kaynak zengini Afrika’ya açılmak için Obama’nın başkanlığını istiyor

Uzun süre karalama kampanyaları ile yıldırılmaya çalışılan Demokratların başkan adayı Barack Obama ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. İddiaların merkezinde Çin’in Afrika çıkarmasına karşılık vermeye çalışan ABD’nin, Obama’yı Afrika’yı yeniden ele geçirmek için kullanacağı şeklinde. Asıl mesele ise petrol kaynaklarının kontrolü.

ASIL KAYNAK BATI AFRİKA’DA

Neoconlara
yakın Washington Times gazetesinde çıkan bir yoruma göre, Obama’nın devlet elitleri tarafından kabul edilmesinin ardındaki asıl sebep Afrika’nın petrol zenginliği. Halen Batı Afrika’dan aldığı petrol miktarı Suudi Arabistan ve Kuveyt’in toplamından aldığı petrolden fazla olan ABD, 10 yıl içinde bu miktarın tüm Ortadoğu’dan alınan petrolden daha fazlasına çıkarmaya çalışıyor. ABD’nin kıtayı razı etmesinin en kolay yolu babası Kenyalı olan Obama’nın başkanlığı. Çin’in Afrika’da önemli projelere imza atıp, başta petrol ve süper iletkenler olmak üzere hammadde alımına başlaması, Çin’e yaptığı askeri ve diplomatik yatırım ABD’yi telaşlandırdı.

ÇÖZÜM KITA’NIN OĞLUNDA

ABD
içindeki fakir ve siyasete bulaşmayan Afrikalı göçmenlerden de yoğun bir destek alan Obama Afrika’da adeta ‘Kıta’nın oğlu’ ya da ‘Hür dünyanın lideri’ muamelesi görüyor. Bu yıl Afrika ziyareti yapan Başkan George Bush’un sürekli Obama hakkında sorulara maruz kalması, Obama posterleriyle karşılanması ve ABD hakkında halkı olumlu düşünen tek kıtanın Afrika olması bu ilginin kanıtı. ABD, yeni rakibini Çin’i Obama’nın bölgedeki popülerliği ile vurmaya çalışacak.

Hillary için para istemeyi unuttu

Hillary Clinton’ın kampanya borçlarına kaynak sağlamak için yapılan bir bağış toplantısına katılan Obama, bağışlarla ilgili tek kelime etmeden kürsüden indi. Obama, yardımcılarının uyarısı üzerine tekrar kürsüye gelerek bağış çağrısı yaptı. Konuşmasında Hillary Clinton’ı, ‘sıkı ve olağanüstü’ gibi ifadelerle öven Obama, az daha programın düzenleniş amacını unutuyordu. Konuşmasını bitirip kürsüden inen Obama’ya yardımcıları hatırlatınca Obama yeniden kürsüye gelerek, kendi bağışçılarından ve Demokrat partililerden Hillary Clinton’ın kampanya borçlarının ödenmesine yardım için bağış yapmalarını istedi. Obama ‘Eğer yarışı kazanmasaydım, ben de büyük kampanya borcu içinde olacaktım. Bundan dolayı, Senatör Clinton’ın zorluğunu çok iyi anlıyorum’ dedi. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler