YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet'ten tarihi adım! Binali Yıldırım açıklayacak
Hükümet ekonomik istikrarı korumak için tarihi bir adım atmaya hazırlanıyor. Projeyi Başbakan açıklayacak.
Hükümet'ten tarihi adım! Binali Yıldırım açıklayacak
14 Haziran 2016 / 10:20 Güncelleme: 14 Haziran 2016 / 10:30

Hükümet teröre inat, ekonomik istikrarı korumak için tarihi bir adım atmaya hazırlanıyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklayacağı sürpriz proje için çalışmalar son aşamaya geldi.

ALIM GARANTİLİ YATIRIM

Proje kapsamında kamunun ihtiyaç duyduğu bazı ürünlerin özel sektör eliyle ürettileceğine vurgu yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Devlet, 'şu tarihe kadar şu ürüne ihtiyacım var' diyecek. Hem alım hem de yatırım garantisi verilecek. Sermayesi yoksa da yüzde 50 ortak olacak. Yatırım yerini, arsasını da verecek. Ama 'sen yöneteceksin, şirket senin ben ortağım, şu tarihte ayrılacağım' diyecek. Devlet ortak olacak ama günü geldiğinde 'tık' diye çıkacak" diye konuştu. 

Bakan Zeybekci, bölgede teknoloji dışında kamunun hastane, adliye, askeriye gibi kurumlarında ihtiyaç duyulan bütün ürünlerin üretileceğini söyledi.

FİRMAYA ÖZEL DESTEK

Bakan Zeybekci, yeni dönemde stratejik sektörlerde üç beş firma seçerek, "Sen iletişim teknolojisi, sen bilgisayar, sen beyaz eşya üret" diyerek bir defalığına teşvik edeceklerini söyledi. 

Zeybekci, "Gerekirse '10-20 yıl boyunca çalıştırdığın elektronik mühendislerini destekleyeceğim, (farazi) mühendis başına 3 bin lira vereceğim' diyeceğiz. Ya da ilelebet vergi desteği diyeceğiz. Bunu belirli alanlarda yapacağız ki Türkiye kendi kulelerini, devlerini yaratabilsin" dedi.

YERLİ YABANCI AYRIMI YOK

Geçen yılın başında Türkiye'nin ayakkabı ithalatının 1.1 milyar dolar olduğunu anımsatan Bakan Zeybekci, "Toplam 400 milyon dolar aşağı çektik. Biraz daha tedbirlerle devam edeceğiz. Ne oldu? Türkiye üretime girdi. Spesifik alanlarda yerli-yabancı ayrımı yapmadan, herkesi kapsayacak desteklerimiz sürecek" dedi.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler