YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten flaş açıklama!
Irak'ta Başbakanı Nuri el-Maliki'nin sözcüsü Tümgeneral Kasım Ata, Salahaddin vilayetinin kuzeydeki bölgelerinin büyük çoğunluğunu IŞİD'den geri aldıklarını söyledi.
Hükümetten flaş açıklama!
14 Haziran 2014 / 22:51 Güncelleme: 14 Haziran 2014 / 22:55

Başkent Bağdat'ta basın toplantısı düzenleyen Ata, "Ordu, aralarında Beci, Beled, Ed-Decil ve El-İshaki'nin de bulunduğu Salahaddin vilayetindeki bölgelerin büyük çoğunluğunun kontrolünü IŞİD'ten geri aldı" dedi.

Ata, Ninova'da hala askeri birliklerin bulunduğunu ve çekilen askerlerden bazı birliklerin yeniden organize edilerek bu kuvvetlere destek güç gönderilmeye çalışıldığını ifade etti. Bir süredir çatışmaların yaşandığı Irak'ta, IŞİD militanları ve bazı silahlı grupların, en büyük kentlerden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki bazı yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

Musul çevresinde "İnternet kesildi" iddiası

Bu arada başkent Bağdat'ta sosyal paylaşım sitelerinin kapatılmasından sonra Musul kenti ve çevresinde internetin kesildiği iddia edildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre; Musul ve çevre kentlerinde sabah saatlerinden itibaren internet bağlantısı kesildi. Bağlantının Bağdat hükümeti tarafından kesildiği öne sürülüyor.

İletişim Bakanlığı, dün internet sağlayıcı şirketlerden Bağdat'ta sosyal paylaşım sitelerine erişimi engellemesi talimatını göndermişti. Bağdat'taki birçok bölge sakini de herhangi bir uyarı yapılmaksızın, dün "Facebook", "Twitter" ve "Youtube"a erişimin engellendiğini belirtti.

Irak'taki Shafaq News haber ajansının bazı kaynaklara dayandırdığı haberinde, sosyal paylaşım sitesi Twitter şirketinin, IŞİD'e ait twitter hesaplarını kapattığını belirtti.

 

 

HABER7

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler