YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetin yıkılmasını önledik
Hükümetin yıkılmasını önledik
11 Haziran 2010 08:34
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'deki kritik oylamada "Lübnana'ın çekimser oy kullanmasını sağlayarak Lübnan hükümetini kurtardık" dedi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'ın nükleer faaliyetlerine yönelik dün aldığı yaptırım kararının öncesinde, kendi deyimiyle "Lübnan hükümetinin bekası" için kritik saatler yaşandığını ifade etti.

Bir haber kanalında gazetecilerin sorularını ce-vaplandıran Davutoğlu, Lübnan'ın oturumda ne oy kullanacağı konusunda yaklaşık 3 saat süren bir telefon diplomasisi yürütüldüğünü söyledi.

Davutoğlu, hem kendisinin hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başta Lübnan Başbakanı Said Hariri olmak üzere Lübnanlı liderlerle görüştüğünü belirtirken, bu görüşmelerin kritik oturumun 1 saat geç başlamasına neden olduğunu söyledi.

LÜBNAN'IN BEKASI İÇİN ÖNEMLİYDİ

Dışişleri Bakanı Davutoğlu oylamada Lübnan'ın vereceği oyun İran'ın kaderini belirlemenin dışında Lübnan hükümetinin bekası için de önemli olduğunu belirtti.

Davutoğlu, "Türkiye'nin çabalarıyla sağlanan Lübnan barışının çökmemesi için bu ülkenin çekimser oy kullanması gerektiğini" söyledi. Davutoğlu, Lübnan'ın "hayır" veya "evet" oyu vermesi halinde bu ülke hükümetinin çökelebileceğini belirtti ve gerçekleştirilen telefon görüşmeleri sonucunda Lübnan'ın çekimser oy kullanmasının sağlandığını ifade etti.

İsrail kendini soruşturamaz

Türk-Arap Forumu'nun ardından soruları cevaplandıran Bakan Davutoğlu, İsrail'in Mavi Marmara gemisine saldırısının hesabının uluslararası zeminde sorulması gerektiğini belirtti. "İsrail kendi ulusal soruşturmasını yapacağını söyledi. Biz kesinlikle böyle bir soruşturmayı kabul etmeyiz" diyen Davutoğlu, İsrail işlediği suçun uluslararası bir suç olduğunu, bu nedenle uluslararası zeminde hesap vermek zorunda olduğunu vurguladı. Gazze ablukasının da kalmak durumunda olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Dün sayın (ABD Başkanı Barack) Obama'nın bu konudaki açıklamasını da takdir ediyoruz" diye konuştu. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler