YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet tazminat ödeyecek
Hükümet tazminat ödeyecek
29 Temmuz 2010 12:34
Yüksek Mahkeme, Amerikan üssünün yol açtığı gürültü kirliği yüzünden hükümeti tazminat ödemeye mahkum etti.

Japonya'da mahkeme, hükümeti, Okinava'daki Amerikan üssünün yol açtığı gürültü kirliliği yüzünden çevre sakinlerine tazminat ödemeye mahkum etti.

Fukuoka Yüksek Mahkemesinin Naha'da gördüğü davada, hükümetin, üs yakınlarında oturan 400 kadar kişiye 4,2 milyon dolar (yaklaşık 6,35 milyon TL) ödemesine karar verildi.

Mahkeme, davacıların, üsteki uçakların gece ve sabah erken saatlerde inip kalkmasının yasaklanması talebini ise reddetti.

Yargıç Yoşinori Kavabe, "Uçakların çıkardığı ses yüzünden, davacıların, günlük yaşamları ihlal edilmekte ve ses ruhsal durumlarına zarar verebilmektedir" dedi.

Halk, ABD'nin İkinci Dünya Savaşının sonundan bu yana Japonya'nın güneyindeki Okinava adasında bulunan Futenma üssünü istemiyor.

Tokyo ve Washington yönetimleri, geçen mayıs ayında, Futenma hava üssünün adada yerleşimin daha az olduğu bir yere taşınmasını öngören 2006 anlaşmanın uygulanmasında mutabık kalmıştı. Uzmanların, üssün yerinin değiştirilmesiyle ilgili ayrıntıları gelecek ayın sonuna kadar tamamlaması bekleniyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler