YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Huda" fırtınası Ortadoğu'yu olumsuz etkiliyor
Huda" fırtınası Ortadoğu'yu olumsuz etkiliyor
08 Ocak 2015 05:29
Ürdün, Filistin, Lübnan ve Suriye'yi etkisi altına alan kar fırtınası nedeniyle bazı ülkelerde eğitime ara verilip, resmi daireler tatil edildi, uçak seferlerinin önemli bir kısmı iptal oldu

Ortadoğu'da etkili olan "Huda" adı verilen kar fırtınası nedeniyle bazı ülkelerde eğitime ara verildi, resmi daireler tatil edildi, uçak seferlerinin önemli bir kısmı iptal oldu.

Arap dünyasında "Bilad-i Şam" olarak anılan Filistin, Suriye, Lübnan ve Ürdün'ü etkisi altına alan kar fırtınası, bu ülkelerde "Huda" olarak adlandırılıyor.

Filistin hükümeti, olumsuz hava şartları nedeniyle resmi kurumların bugün tatil olmasını kararlaştırdı.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bölgeyi etkisi altına alan olumsuz hava şartları nedeniyle 8 Ocak Perşembe günü Gazze'deki tüm eğitim kurumlarında eğitime bir gün ara verildi" ifadesi kullanıldı.

Ürdün Kraliyet Havayolları Müdür Yardımcısı Basil el-Keylani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin, Suriye, Lübnan ve Ürdün'ü etkisi altına alan ve "Huda" adı verilen kar fırtınası nedeniyle Irak’ın başkenti Bağdat ile Erbil ve Süleymaniye kentlerine yapılan seferlerin 3 gün, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Larnaka kenti, Yunanistan’ın başkenti Atina, İsrail’in başkenti Tel Aviv, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ve Ürdün’ün Akabe kentine yapılan seferlerin ise 2 gün iptal edildiğini kaydetti.

Ürdün Denizcilik Kurumu'ndan yapılan açıklamada ise olumsuz hava şartları ve Akabe kentinde dalgaların yükselmesi nedeniyle Akabe Körfezi'nin kuzey bölgesinde bulunan gemilerden, güneydeki uluslararası karasularına çekilmeleri ve her ihtimale karşı motorlarını açık tutmaları istendi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler