YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hristofyas:Büyükanıt'ın ziyaretinden üzgünüm
Hristofyas:Büyükanıt'ın ziyaretinden üzgünüm
Hristofyas:Büyükanıt'ın ziyaretinden üzgünüm
26 Mart 2008 / 07:41 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın resmi davetlisi olarak yarın KKTC'ye gidecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Rum kesiminde rahatsızlığa yol açtı.
Devlet ve hükümet yetkilileriyle görüşecek ve askeri birliklerde incelemeler yapacak olan Orgeneral Büyükanıt, yarın saat 10.00'da Ercan Havaalanı'na inecek.


Orgeneral Büyükanıt, ilk olarak saat 10.45'te Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından kabul edilecek. Büyükanıt saat 11.20'de Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, saat 11.55'te de Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile bir araya gelecek.


Büyükanıt, daha sonra KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin'i ziyaret edecek.


Orgeneral Büyükanıt'ın KKTC ziyareti 29 Mart Cumartesi gününe kadar sürecek Hristofyas: "Büyükanıt'ın ziyaretinden üzgünüm"


Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ise yaptığı açıklamada Rum tarafının BM ile varılan anlaşmalar temelinde Lokmacı Kapısı'nın (Ledra Caddesi) geçişlere açılması için çaba harcamaya devam edeceğini söyledi.


Hristofyas, "sorunların çözülerek Lokmacı Kapısı'nın biran önce açılması" temennisinde bulundu.


Rum radyosunun haberine göre, Güney Lefkoşa'daki bir etkinlikte açıklama yapan Hristofyas, Lokmacı Kapısı'nın açılması konusunun net olduğunu, yakın zamanda iyi haberler almayı umduklarını ifade etti.


Hristofyas, Lokmacı Kapısı'nın açılması konusunun, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın KKTC'yi ziyaretiyle açıklık kazanacağını bekleyip beklemediği sorusu üzerine, Orgeneral Büyükanıt'ın Kuzey Kıbrıs'ta yapacağı temaslardan, "hiçbir beklentisi olmadığını, aksine Büyükanıt'ın ziyaretinden dolayı üzgün olduğunu" belirtti.


Hristofyas, "Büyükanıt'tan hiçbir şey beklemiyorum. Ben, Büyükanıt'ın buraya geleceği için üzgünüm" ifadelerini kullandı.


Lokmacı Kapısı'nın geçişlere açılması konusunda Türk askerinin tutumuyla ilgili yorumu sorulan Rum Meclis Başkanı Marios Karoyan da, "Türk ordusunun, alışılmış entrikalarına başladığının görüldüğünü" öne sürdü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler