YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hoşgörüsüzlük ile şiddete anlayış olmaz"
"Hoşgörüsüzlük ile şiddete anlayış olmaz"
25 Aralık 2014 18:36
Hessen Eyaleti Başbakanı Bouffier, PEGIDA eylemlerine ilişkin, "Aptalca sloganlara, hoşgörüsüzlüğe ve şiddete anlayış olmaz" dedi.

Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) grubunca düzenlenen gösterilere ilişkin Welt gazetesine yaptığı açıklamada, eylemlere katıların tümünü Nazi olarak aşağılamanın yanlış olacağını söyledi.

Bu durumda eyleme katılanlara ulaşmanın artık mümkün olamayacağını ifade eden Bouffier, göstericilerle konuşulması ve sorularına açık cevaplar verilmesi gerektiğini belirtti.

Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) dönem başkanlığını da yürüten Bouffier, şöyle devam etti:

"İslamlaşma kaygısını yok etmek gerekir. Burada propaganda yapanlar toplumsal havayı tehdit ettikleirni açık bir şekilde ifade etmek lazım. Burada tabii ki birkaç budala ülkeye gerçekten yardımcı olmayan sloganlarla yürüyorlar. Ancak bu gösterilere, geleceğiyle ilgili kaygıları olanlar da katılıyor. Aptalca sloganlara, hoşgörüsüzlüğe ve şiddete anlayış olmaz.’’

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de PEGIDA’nın siyasilerin hatalarının sonucu ortaya çıktığını belirterek, ‘’Birçok kişi kurumsallaşmış siyasetin içinde kendilerini bulamadığı hissi taşıyor. Bunu ciddiye almak lazım’’ diye konuştu.

İnsanların, zengin ile fakir arasındaki farkın artmasından endişe ettiğini belirten Schaeuble, çağdaş ve modern bir toplumunda, insanların her şeyin adil geliştiğini görmesinin önemli olduğunu söyledi.

Schaeuble, Almanya’nın göçe ihtiyaç duyduğunu ve yabancıların topluma uyumu konusunda önemli ilerlemeler sağladığını belirterek, yabancı düşmanı ön yargıları körükleyen ‘’Almanya için Alternatif’’ (AfD) Partisi veya PEGIDA gösterilerini düzenleyenlerle mücadele edilmesini istedi.

Öte yandan Frankfurter Rundschau gazetesinin yaptığı araştırmaya göre Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD)  üye sayısı azaldı, avro karşıtı AfD'nin üye sayısı ise arttı.

Bu sene 6 bin 400 yeni üye kazanan AfD'nin toplam üye sayısı 21 bin 785'e ulaştı. En fazla üyesi olan SPD, 2014 yılında 12 bin 125, CDU ise 7 bin üye kaybetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler