YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hong Kong 30 ton fildişini imha ediyor
Hong Kong 30 ton fildişini imha ediyor
16 Mayıs 2014 09:50
Hong Kong yetkilileri, bölgede ele geçirilen yaklaşık 30 ton fildişini yakarak imha etmeye başladı.

Ulusal basındaki haberlerde, çevre koruma gruplarının baskılarıyla bölgede 2003'ten bu yana ele geçirilen fildişi stoğunun yakılarak imha edileceği belirtildi. 

Hong Kong yönetimi Çevre Bakanı Vong Kam-sing, fildişi stoğunun ilk bölümünün imha edildiği törende, bölge yönetiminin yasa dışı fildişi ticaretini engellemek için çaba sarfettiğini söyledi. Vong, yasa dışı fildişi ticaretinin engellenmesinin kanun dışı fil avcılığının da önüne geçeceğini vurguladı. 

Dünyada yasa dışı fildişi ticaretinde önemli bir merkez olarak görülen Hong Kong bir yıl içinde 28 ton fildişini imha etmeyi planlıyor.

Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) Genel Sekreteri John Scanlon da dünyada ele geçirilen fildişi stoklarının en büyüklerinden birinin Hong Kong'da olduğunun altını çizerek, imha işleminin kaçakçılara "Hong Kong'un bunları kabul etmediğini ve yasa dışı ticarete tolere etmeyeceğini" göstereceğini vurguladı. 

Uluslararası Koruma Birliğinin verilerine göre, 2012'de 22 bin Afrika filinin öldürüldü.

Çin'in ana kesimi son olarak yasa dışı fildişi ticaretini engellemek amacıyla yakalanan 6,1 ton fildişini kamuya açık şekilde imha etmişti.

Küresel fildişi ticareti, CITES sözleşmesi kapsamında 1989'da yasaklanmıştı. Ancak özellikle Çin ve diğer Asya ülkelerinde fildişinden yapılan heykel, biblo gibi çeşitli ürünlerin statü simgesi olarak görülmesi nedeniyle fildişi büyük talep görüyor. Bu nedenle her yıl milyonlarca dolar değerinde fildişi yasa dışı yollarla Afrika'dan kaçırılıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler