YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hollande, liderlerle görüştü
Hollande, liderlerle görüştü
15 Ekim 2014 23:27
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Obama, Merkel, Cameron ve Renzi ile gerçekleştirilen telekonferans görüşmesine katıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile görüntülü telekonferans görüşmesi yaptı.

Elysee Sarayından yapılan açıklamaya göre, liderlerin görüşmesinde Ebola salgını, IŞİD terör örgütüyle mücadele ve Ukrayna'daki gelişmeler ele alındı. Açıklamada, bütün liderlerin Ebola salgınından etkilenen ülkelerle dayanışma içinde olduklarını belirterek, uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdığı ifade edildi.

 Gine'den gelen yeni Ebola tedavi merkezi isteğinin karşılanacağının hatırlatıldığı açıklamada, Fransa'nın virüsten etkilenen ülkelerden gelen uçuşlara yönelik yeni kontrol mekanizmasını devreye sokacağı belirtildi.

Açıklamaya göre liderler, IŞİD'le mücadeledeki kararlılıklarını belirtirken, Suriye'de ılımlı muhalefete uluslararası desteğin güçlendirilmesi konusunda hemfikir olduklarını bildirdiler. Liderler, Irak'ta ise IŞİD'e karşı savaşta en önde yer alan birliklere destek verdiklerini aktardılar ve Irak'ta milli birlik hükümetinin etkili bir şekilde hareket etmesi için partiler arası diyaloğun tesis edilmesi gerektiğini kaydettiler.

Ukrayna'da ise 5 Eylül'de imzalanan Minsk protokolünün tam ve etkili bir şekilde uygulanmasının önemini vurgulayan liderler, özellikle tam bir ateşkesin sağlanması, askerlerin geri çekilmesi, AGİT tarafından Rusya-Ukrayna sınırının kontrol edilmesi ve tutsakların serbest bırakılması konularına işaret ettiler. Liderler ayrıca ülkesel diyaloğun yeniden başlamasının gerektiğinin altını çizdi. Açıklamada ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukraynalı mevkidaşı Petro Poroşenko'nun İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek 10’uncu Asya-Avrupalı liderler toplantısında (ASEM) yapması beklenen görüşmenin ise krize siyasi bir çözüm için bir fırsat olacağı belirtildi.

 

AA

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler